Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stracili kończynę w wypadku. Pomogą im specjaliści z krakowskiego Szpitala na Klinach, którzy wykonują nowatorski zabieg protezowania

PDZ
Krakowski Szpital na Klinach jest pierwszym ośrodkiem w kraju i jednym z kilku w Europie, gdzie wykonywana są zabiegi osseointegracji - nowoczesnej metody protezowania. Jak mówią lekarze ten zabieg to dla pacjentów ogromna zmian funkcjonalna w codziennych czynnościach, ponieważ w odróżnieniu do tradycyjnych protez pozwala na całkowitą swobodę ruchów we wszystkich kierunkach, a także powrót do aktywności fizycznej sprzed wypadku.

FLESZ - Lekarze i NFZ będą dzwonić i zachęcać do szczepień

od 16 lat

Osseointegracja polega na wszczepieniu w środek kości udowej implantu, do którego można przymocować protezę nogi bez zakładania leja kikutowego. Jest to możliwe, bo proteza połączona jest ze szkieletem pacjenta. Zawsze pasuje do ciała. Co więcej łatwo się ją odłącza i przyłącza. Założenie sztucznej kończyny trwa maksymalnie 7 sekund.

Ponieważ proteza nie ma żadnego kontaktu ze skórą, wiele problemów związanych z jej noszeniem - są to najczęściej obtarcia, odparzenia, powstawanie ran - zostaje wyeliminowanych.

Jak podkreśla dr Horst Aschoff - jeden z nielicznych na świecie specjalistów, który zajmuje się tematem osseointegracji od ponad 15 lat: - Osseointegracja to aktualnie największa ewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach, która stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnej protezy z lejem, umożliwiającą pacjentom po amputacji nowy poziom kontroli ruchów i funkcjonalności, a co za tym idzie, lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie oraz przekazywanie bodźców z podłoża w sposób zbliżony do naturalnego, których nie można doświadczyć w konwencjonalnych protezach lejowych.

Dotychczas pacjenci aby wykonać tę procedurę zmuszeni byli do wyjazdu za granicę – głównie do Niemiec, Holandii czy Szwecji.

- W prowadzonych w Szpitalu na Klinach terapiach właśnie jakość życia pacjentów po zabiegach jest jedną z kluczowych wartości. Ze wzruszeniem wsłuchujemy się w opisy doświadczeń pacjentów, którzy przeszli zabiegi osseointegracji i nie kryją swojej radości i satysfakcji, opowiadają jak chodzą po górach, uprawiają sport, odzyskali czucie podłoża, nie cierpią z powodu bólu i ograniczeń - dodaje Joanna Szyman, prezes Grupy Neo Hospital.

Dla kogo zabiegi osseointegracji?

Metoda osseointegracji rekomendowana jest pacjentom po amputacji kończyn dolnych i górnych, szczególnie osobom aktywnym oraz tym, które chcą wrócić do pracy, która wiąże się z wykonywaniem aktywności fizycznej. Przyczyny amputacji są różne wady wrodzone, istniejące chory (miażdżyca) lub traumy takie jak wypadki komunikacyjne, czy wypadki przy pracy (zmiażdżenia, wyrwania, porażenia prądem elektrycznym itp.).

- Niestety zabiegów osseointegracji nie można przeprowadzić u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą, po amputacjach związanych ze słabym krążeniem krwi np. w wyniku miażdżycy oraz u tych, u których występują choroby naczyniowe operowanej kończyny – dodaje dr Horst Aschoff.

Jakie są korzyści z zastosowania osseointegracji?

Chociaż protezy z osseointegracją są stosunkowo nowe w porównaniu z innymi systemami protetycznymi, szybko zyskały one globalną akceptację i popularność wśród protetyków i ortopedów ze względu na wiele unikalnych zalet, w tym w szczególności ich mobilność, wytrzymałość i łatwość użycia.

Jak podkreśla Mariusz Grela, prezes Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych, będących dystrybutorem protez do osseointegracji: - Wszyscy pacjenci po zabiegach osseointegracji opisują życie z nową endo-egzoprotezą jako rewolucyjną zmianę, która wpływa na jego jakość. Dla przykładu jeden z pacjentów nową protezą porównał do sytuacji w której zdjąłby zbyt ciasny but i po kilkunastu godzinach jego noszenia mógł chodzić bosą stopą z niesamowitą ulgą, lekkością i płynnością chodzenia i możliwością czucia podłoża jak przed amputacją.

Wśród korzyści płynących z zastosowania osseointegracji najczęściej wymienia się lepszą kontrolę nad protezą i jej stabilność, naturalny ruch stawu biodrowego, który wpływa na płynny i bezpieczny chód oraz poprawę czucia głębokiego

- Osseointegracja to dla pacjentów ogromna zmian funkcjonalna w codziennych czynnościach, ponieważ endo-egzoproteza pozwala na całkowitą swobodę ruchów we wszystkich kierunkach, pokonywanie dłuższych dystansów oraz na możliwość założenia oraz ściągnięcia protezy w pozycji siedzącej w kilka sekund – dodaje Mariusz Grela.

Na ten moment zabieg nie jest finansowany z NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Stracili kończynę w wypadku. Pomogą im specjaliści z krakowskiego Szpitala na Klinach, którzy wykonują nowatorski zabieg protezowania - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto