Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy w Małopolsce zachodniej: Stop wypalaniu traw. To bezmyślny i niebezpieczny proceder, za który grożą surowe kary [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W tym roku strażacy już od początku marca mają pełne ręce roboty przy gaszeniu palących się traw i nieużytków
W tym roku strażacy już od początku marca mają pełne ręce roboty przy gaszeniu palących się traw i nieużytków OSP Zator / Facebook
Rozmowa z mł. bryg. Zbigniewem Jekiełkiem, dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu o wypalaniu traw i nieużytków oraz karach za takie czyny. Strażacy w powiatach Małopolski zachodniej: chrzanowskim, olkuskim, oświęcimskim i wadowickim apelują o zaprzestanie tego procederu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Strażacy z Oświęcimia: nie widać zdecydowanej poprawy

Od kilku lat trwa kampania przeciw procederowi wypalania traw. Czy daje jakieś efekty?

Faktem jest, że w ub. roku na przykład w powiecie oświęcimskim nastąpił pewien spadek. Na ogólną liczbę 435 pożarów 153 dotyczyły wypalania traw, a więc 35 proc. Dla porównania w 2019 było to 46 proc., a w 2018 - 42 proc. Na podstawie ub. roku trudno jednak wyciągać konkretne wnioski, bo sądzę, że spadek liczby tego rodzaju pożarów mógł być związany z ograniczeniami związanymi z pandemią, która wybuchła na wiosnę. Ten rok na razie nie wskazuje, aby miała utrzymać się tendencja spadkowa.

Co grozi osobom, które wypalają trawy?

Wiele takich pożarów to celowe działanie. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru wypalania podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. Z kolei kodeks karny przewiduje, że kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat, a w przypadku działania nieumyślnego sprawcy, kara wymierzona przez sąd może wynosić od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli następstwem takiego czynu jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Potrzebne jest społeczne potępienie

Wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, czy szuwarów zabrania też ustawa o ochronie przyrody.

Aspekt przyrodniczy także jest niezwykle ważny. Wypalanie traw zabija zwierzęta. Pożary wzniecone podpaleniem traw są najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla lasów. Wysoka temperatura nie użyźnia gleby, a jedynie ją wyjaławia. Tereny, na których prowadzone jest wypalanie traw, stają się na wiele lat pozbawionymi życia pustyniami. W tej walce istotne jest napiętnowanie palenia nieużytków jako czynu bardzo szkodliwego dla całego społeczeństwa.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto