Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły średnie otwierają nowe kierunki, by zatrzymać uczniów

Redakcja
Dni otwarte w Zespole Szkół w Libiążu
Dni otwarte w Zespole Szkół w Libiążu Zespół Szkół w Libiążu
Z roku na rok rośnie liczba uczniów, którzy decydują się na kontynuowanie nauki w szkołach średnich poza powiatem chrzanowskim. 22 proc. absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych w powiecie chrzanowskim w roku szkolnym 2018/19 wybrało kontynuację nauki poza powiatem chrzanowskim. W olkuskim uczniowie chętniej zostają na miejscu.

Rok wcześniej takich uczniów było 20 proc, a przed dwoma laty tylko 16 proc. Lepiej wygląda powiat olkuski, gdzie odsetek uczniów decydujących się naukę w szkołach średnich poza powiatem od kilku lat wynosi ok. 10 proc.

- Chcemy zatrzymać i odwrócić tę tendencję. Nasze szkoły posiadają bogatą ofertą edukacyjną - mówi Bartłomiej Gębala, wicestarosta chrzanowski.

Najbardziej zdolni uczniowie, a nawet ci nieco mniej, kuszeni są przez szkoły średnie z Krakowa i Śląska. Przyciąga ich tam nie tylko oferta, ale też możliwości, które stwarza wielkie miasto i często łatwiejszy dojazd.

- Moja decyzja o wyborze II LO w Krakowie była oparta na rankingu szkół, w którym jest ono wysoko. Opinie o tym liceum też mnie przekonały. Myślę, że ogólnie sam Kraków daje większe możliwości do rozwoju - mówi Michał Grudzień z Alwerni, tegoroczny maturzysta i wicemister Polski.

Dyrektorzy szkół średnich z powiatu chrzanowskiego spotkali się w starostwie, by rozmawiać o tym, jak zatrzymać tu uczniów. Nie mają oni wątpliwości, że kluczowe jest otwieranie nowych, atrakcyjnych kierunków. Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini planuje kształcić w zawodzie technik programista. - Zapotrzebowanie na programistów jest coraz większe. Liczymy, że ten kierunek spotka się z pozytywnym obiorem ze strony pracodawców i uczniów - mówi Piotr Brzózka, dyrektor szkoły.

II LO w Chrzanowie we współpracy ze Szpitalem Powiatowym w Chrzanowie uruchomiło klasę o profilu medycznym. - Interesuje się nią bardzo wielu kandydatów. W branży medycznej brakuje pracowników, nie tylko lekarzy - dodaje Andrzej Bieda, dyrektor szkoły.

Rozwijać ofertę w zakresie kształcenia medycznego chciałoby również Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie. Obecnie szkoli ono opiekunów medycznych. Dyrektor Małgorzata Bigaj uważa że warto byłoby rozszerzyć ich uprawnienia, co pozwoliłoby częściowo rozwiązać problem braku pielęgniarek. - Potrzebne są też rejestratorki i sekretarki medyczne. Niestety nie trafiły one do klasyfikacji zawodów - dodaje Małgorzata Bigaj. Wówczas do wykonywania tych prostszych prac nie trzeba by zatrudniać pielęgniarek.

Od 1 września 2019 r. zmieniają się przepisy dotyczące kształcenia zawodowego i trudniej będzie otworzyć nowy kierunek. Najpierw trzeba będzie zawrzeć porozumienie z pracodawcą. Przykładem szkoły, która dobrze radzi sobie na tym polu jest Zespół Szkół w Libiążu, który współpracuje z Tauronem. Ta firma była inicjatorem otwarcia nowego kierunku technik energetyk. Zapotrzebowanie na ten zawód jest bardzo duże, a uczniowie kształcący się w Libiążu po spełnieniu odpowiednich warunków mają zagwarantowaną pracę. - Moda na zawody zmienia się, przykładem tego może być technik górnik - mówi Bogumiła Buchała, dyrektor szkoły.

Kilka lat temu kierunek ten cieszył się ogromną popularnością. Dziś młodzi ludzie już nie garną się do pracy pod ziemią. Wybór kierunków kształcenia przez szkoły nie jest prosty.

- Uważnie wpatrujemy się w potrzeby rynku, ale często uczniowie nie są zainteresowani kształceniem się w kierunkach, na które jest zapotrzebowanie - mówi Bartłomiej Gębala.

Powiat stara się zachęcić uczniów do kontynuowania tu nauki poprzez dopłaty do biletów. W ciągu trzech lat wydano na ten cel 44 tys. zł. Planowane są zmiany w tym zakresie i zorganizowanie lepszego transportu m.in. z Babic.

Szkoły powstałą lukę starają się wypełnić uczniami spoza powiatu. Coraz lepiej im to wychodzi. W chrzanowskich liceach w ciągu ostatnich dwóch lat ich liczba się podwoiła. Obecnie ok. 9-10 proc. uczniów stanowią przyjezdni. Naukę w Chrzanowie wybierają m.in. mieszkańcy Chełmka i Jaworzna. Szkoły trzebińskie cieszą się natomiast popularnością wśród mieszkańców m.in. Krzeszowic.

Nasze szkoły będą reklamowane, by przyciągnąć uczniów poprzez filmy promocyjne, informatory, dni otwarte oraz za pomocą mediów społecznościowych.

ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoły średnie otwierają nowe kierunki, by zatrzymać uczniów - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto