Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły zawodowe. Kształcenie zawodowe wraca do łask. Młodzi zdobywają fach, potem pracę

Magdalena Balicka
zsech trzebinia
W powiecie chrzanowskim i olkuskim jest dziesięć szkół zawodowych (sześć w olkuskim i cztery w chrzanowskim), które zaczynają wracać do łask. Po bumie na licea ogólnokształcące, które kształcą głównie humanistów zasilających dziś kręgi bezrobotnych, młodzież zaczęła inwestować w swą przyszłość, wybierając kształcenie zawodowe.

- Technika nie tylko dają im konkretny zawód i fach w ręku, ale także nie zamykają drogi do dalszej nauki na studiach - zaznacza Marida Zoń, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 ("Budowlanki") w Olkuszu.

Szkoły średnie zyskują coraz większy prestiż także za sprawą konkursów, dzięki którym młodzież dostaje propozycje pracy jeszcze w trakcie nauki. Przykładem ci z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini ("Ekonomika") czy olkuskiej "Budowlanki", którzy zdobyli laury w konkursie "Mam zawód. Mam fantazję" w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce".

Młodzi olkuszanie zajęli pierwsze miejsce w kategorii fryzjerstwo.
- Oprócz manekinów fryzjerskich wartych ponad sześć tysięcy złotych, o które wzbogaciła się szkoła, jurorzy - fachowcy i autorytety w dziedzinie fryzjerstwa - zaproponowali uczniom zatrudnienie - zdradza Marida Zoń, dodając, że niektórzy już sobie dorabiają, pracując w weekendy.

Propozycje sypią się także dla uczniów trzebińskiego "Ekonomika". Grupa przyszłych techników gastronomicznych wywalczyła drugie miejsce w konkurencji: carving. Agnieszka Dziedzic i Sylwia Mirek z Trzebini wykonały jesienną kompozycję kwiatową z owoców i warzyw.
- Nie używały narzędzi mechanicznych, sztucznych barwników czy markerów. Rzeźba została wykonana tylko z produktów spożywczych: arbuza, melona, pomidorów, ogórków - zaznacza Renata Bębenek, szefowa trzebińskiego "Ekonomika". Sędziowie oceniali dopasowanie do tematyki konkursowej, różnorodność użytych technik, całość kompozycji, organizację pracy i w końcu ogólne wrażenie.

Ich koledzy z "Ekonomika": Sonia Jacoszek, Maciej Rożek, Krzysztof Chodur oraz Jonatan Tołsty wywalczyli pierwsze miejsce w konkurencji "Wykonanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania części frontowej XIX-wiecznego Pałacu Sanguszków". Zadaniem zawodników było wykonanie projektu zagospodarowania terenu położonego przed pałacem. Prace oceniano pod względem estetyki i staranności wykonania, grafiki, liternictwa, zastosowania technik barwnych, poprawności doboru roślin kompozycji oraz sposobu prezentacji w formie opisanego projektowego arkusza.

Szkoły zawodowe z roku na rok wprowadzają coraz nowsze kierunki, tak by sprostać oczekiwaniom rynku pracy.
"Ekonomik" w Trzebini szkoli m.in. w kierunku: technik eksploatacji portów i terminali. Uczniowie ostatnio spenetrowali lotnisko w Balicach. "Czwórka" w Olkuszu otworzyła kierunek technik elementów architektury. W przyszłym roku planuje wprowadzić usługi gastronomiczne i żywieniowe.

Uczniowie chrzanowskiego Powiatowego Centrum Edukacyjnego mogą się szkolić na najnowocześniejszych obrabiarkach numerycznych, doskonaląc w fachu mechatronika. Zespół Szkół Mechaniczno-Usługowych w Trzebini kusi zawodem teleinformatyka.
Oba powiaty mają doskonale wyposażone Powiatowe Centra Kształcenia Zawodowego. W Olkuszu otwarte było w tym roku, ok. miesiąca temu. Oprócz sal dydaktycznych są pracownie specjalistyczne m.in.: informatyczna, przewozu towarów niebezpiecznych, elektryczna, krawiecka.
W Chrzanowie pracownie: kosmetyczna, manicure, fryzjerska, masażu, zabiegów higienicznych, komputerowa, nowoczesnych technik biurowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto