Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa rewitalizacja doliny trzech stawów w Chrzanowie. Na razie są tu "skarby": stare pralki, odpady budowlane i opony [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Dolina trzech stawów w Chrzanowie
Dolina trzech stawów w Chrzanowie Eneris
Chrzanowska Dolina Trzech Stawów ma stać się prawdziwym zielonym rajem dla miłośników spacerów i rowerowych przejażdżek. Od ponad tygodnia trwają prace związane z pierwszym etapem rewitalizacji stawów znajdujących się przy ulicy Leśnej na Kątach w Chrzanowie.

Trwa rewitalizacja trzech stawów w Chrzanowie

To niezwykle urokliwe miejsce znajduje się w sąsiedztwie dwóch nowych osiedli, tego budowanego przy ul. Partyzantów oraz tego mającego powstać przy ul. Śląskiej. Dla przyszłych lokatorów, jak również mieszkańców osiedla Kąty będzie to bez wątpienia miejsce rodzinnej rekreacji i przyrodniczych obserwacji dla pasjonatów natury.

Część mieszkańców Kątów pamięta jeszcze lata świetności terenu stawów. Jeszcze w latach 80-tych były one pełne wody, łabędzi i kaczek, nie brakowało chętnych do leżakowania nad wodą. Zebrane przeze mnie historyczne materiały, zdjęcia prezentują fantastyczną przeszłość, teraz naszą rolą jest zadbanie o przyszłość

- podkreśla Roman Madejski, pomysłodawca rewitalizacji, dzięki któremu pozyskane zostały na ten cel zarówno środki samorządowe z Budżetu Obywatelskiego, jak i prywatne ze ZGOK Balin.

Jest to teren historyczny, gdyż stawy powstały po eksploatacji gliny używanej w cegielni działającej przy kopalni "Matylda" w pierwszej połowie XX wieku. Przez ostatnie lata stawy były niezagospodarowane. Zapomniany teren stał się dzikim wysypiskiem śmieci. Tony wykopanego przez koparkę mułu przerośniętego korzeniami roślinności wodnej i szuwarowej odkryły smutne dziedzictwo po wcześniejszych pokoleniach. Stare pralki, odpady budowlane, opony, worki ze śmieciami to tylko cześć "skarbów".

Motywacja osób, które w takich miejscach jak dolina trzech stawów wyrzucają śmieci, jest dla nas zagadką. Teren do tej pory nie był łatwo dostępny, trzeba dużo zaparcia, by na takie podmokłe tereny wtargać odpady i to często dość duże. Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że już po pierwszym odsłonięciu terenu i udostępnieniu go spacerowiczom, miejscami pojawiają się oznaki niedawnej obecności: puszki, butelki, foliówki. Nie bądźmy bierni, reagujmy widząc zanieczyszczanie tych pięknych terenów

- apeluje Michał Bogacki, członek Zarządu ZGOK w Balinie.

Obecność wody w tych stawach ma szczególne znaczenie dla rozmnażających się tu płazów - żaba jeziorkowa, wodna, trawna, moczarowa, traszka zwyczajna i grzebieniasta, kumak nizinny, ropucha szara oraz występujących tu ryb - karaś, ukleja, płoć, piskorz, ciernik, okoń, a także ptaków. Są tu łabędź niemy, kaczka krzyżówka, łyska, kokoszka wodna, trzciniak, trzciniaczek, łozówka i rokitniczka.

Zaraz po zakończeniu prac ziemnych i wraz z rozpoczęciem sezonu godowego żyjących tu płazów mieszkańcy zostaną zaproszeni na wyjątkowy spacer z inicjatorami rewitalizacji. Planowane są także akcje angażujące mieszkańców w tworzenie małej infrastruktury na tym terenie (np. kosze na odpady) czy stworzenie tablic informacyjnych o walorach tutejszej fauny i flory.

Zbiornik wodny jest złożonym ekosystemem, w którym oprócz roślin żyją liczne zwierzęta. Dla jednych organizmów zwierzęcych środowisko wodne może być ich wyłącznym siedliskiem życia, inne przebywają w nim w określonej fazie rozwoju, a dla jeszcze innych wody stanowią miejsce, gdzie przede wszystkim zdobywają pokarm i schronienie

- podkreśla Stefan Gawroński, przyrodnik nadzorujący realizację.

FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto