Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebinia. Czy suplementy diety są bezpieczne? Kto bada ich skład, jak wygląda wprowadzenie ich na rynek? To wiedzą w laboratorium Unilab

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Karolina Łuczak-Zelek, kierownik laboratorium Unilab oraz prezes zarządu Fundacji Unimetal Recycling
Karolina Łuczak-Zelek, kierownik laboratorium Unilab oraz prezes zarządu Fundacji Unimetal Recycling UniLab Laboratorium Analityczne
Suplementy diety to produkty, które pokochali Polacy. "Magiczne" tabletki mają rozwiązywać wszelkie dolegliwości i kolejne problemy, na kreowaniem których czuwają sztaby marketingowców. Czy są to bezpieczne środki, czy ktoś bada ich skład oraz jak wygląda wprowadzenie nowego produktu na rynek? - o tym doskonale wiedzą w laboratorium Unilab w Trzebini.

Czy suplementy diety są bezpieczne? Kto bada ich skład, jak wygląda wprowadzenie ich na rynek? Laboratorium Unilab w Trzebini

Unilab to laboratorium, które powstało przy firmie Unimetal Recycling zajmującej się recyklingiem katalizatorów. Naturalną konsekwencją rozwoju firmy była rozbudowa działu badawczego zajmującego się określaniem zawartości metali szlachetnych w odzyskiwanym materiale. Do tego celu konieczny był zakup drogiego i specjalistycznego sprzętu.

Uznaliśmy, że warto byłoby wykorzystać tak dobry sprzęt również do innych badań, nie tylko na użytek firmy Unimetal Recycling. Tak na przełomie 2017/18 roku powstała idea stworzenia laboratorium kontraktowego - wspomina Grzegorz Palka, prezes zarządu Unimetal Recycling oraz dyrektor laboratorium Unilab.

Z usług laboratorium obecnie korzysta wiele znanych firm farmaceutycznych i producentów suplementów. Wykonywane są tam badania ich składu, kontrolowana jakość poszczególnych partii oraz surowców, z których są wykonywane. Laboratorium wspiera także producentów w procesie projektowania niektórych etapów produkcji leków i suplementów.

Firmy farmaceutyczne, suplementacyjne i kosmetyczne ukierunkowane są na produkcję. Wymagania stawiane przez prawo i wszelkie obostrzenia są na tyle szerokie, że firmy te nie są w stanie same wykonać pełnej gamy badań, dlatego często korzystają z laboratoriów kontraktowych, które mają specjalistyczny sprzęt - mówi Karolina Łuczak-Zelek, kierownik laboratorium Unilab oraz prezes zarządu Fundacji Unimetal Recycling.

Laboratorium UniLab w Trzebini bada leki i suplementy diety
Laboratorium UniLab w Trzebini bada leki i suplementy diety UniLab Laboratorium Analityczne

Polacy znajdują się na pierwszym miejscu w Europie pod względem konsumpcji suplementów. Nie zawsze jednak ich stosowanie jest uzasadnione. Wiele osób nadużywa tych środków, co może być niebezpieczne. Często przez przeciwników suplementów podnoszony jest także argument, że nie wiadomo co tak na prawdę one zawierają, bo nie są kontrolowane jak leki.  

Rynek suplementów jest nieuregulowany. Wprowadzenie na rynek nowego produktu wymaga jedynie zgłoszenia do sanepidu. W tym przypadku opiera to się na zaufaniu, że suplement zawiera to, co deklaruje producent. Produkty te są tylko wyrywkowo kontrolowane przez jednostki nadzorujące - podkreśla Grzegorz Palka.

To brzmi nieco przerażająco, jednak należy pamiętać, że także producenci żywności nie są objęci rygorystycznymi kontrolami. W tym przypadku kupując np. jogurt, płatki śniadaniowe, konserwy czy parówki także muszą wierzyć, że dany produkt zawiera to, co na opakowaniu deklaruje producent. Często wybieramy sprawdzone firmy. Podobnie warto postępować w przypadku suplementów.

Zawsze wybieram dla siebie i polecam znajomym suplementy, które są wytwarzane przez firmy farmaceutyczne. Daje to podstawy przypuszczać, że będą wytwarzane w takim samym standardzie jak produkty lecznicze. Nie opłaca im się prowadzić dwóch równoległych systemów kontroli jakości. Oczywiście nie dyskredytuje to firm produkujących tylko suplementy o ugruntowanej pozycji na rynku i również dbających o jakość swoich produktów - dodaje Karolina Łuczak-Zelek.

Nieuregulowany rynek suplementów jest pokusą dla nieuczciwych przedsiębiorców. Sprawia to, że co chwila pojawiają się na nim nowe firmy, które wypuszczają "cudowne" specyfiki. Poprzez zakrojone na szeroką skalę kampanie reklamowe m.in. w mediach społecznościowych są w stanie szybko wyprzedać wyprodukowany towar nim sanepid dokładniej mu się przyjrzy.    

Nie oznacza to jednak, że producenci nie badają suplementów. Zwłaszcza firmy posiadające markę przed wypuszczeniem swoich produktów na rynek dokładnie je sprawdzają. Nie chcą dopuścić, by jakiś niedopracowany produkt podważył ich wiarygodność. W przypadku laboratorium Unilab nie zdarzyło się do tej pory, by produkt przesłany do badań był niezgodny ze specyfikacją, którą zadeklarował producent. Produkcja leków i suplementów nie jest taka prosta. Aby przenieść proces wytwarzania z małej laboratoryjnej skali na skalę produkcyjną potrzeba wielu prób i wykonanych testów potwierdzających utrzymanie jakości.

Firmy niejednokrotnie na etapie projektowania nowego produktu zwracają się do nas o badania i weryfikację np. czy dany typ mieszania jest odpowiedni, jak dobrać proporcje substancji. Uczestniczymy zatem także w opracowaniu nowych produktów. To dla nas duma, gdy później widzimy w telewizji czy słyszymy w radio reklamę produktu, przy stworzeniu którego pracowaliśmy - mówi Grzegorz Palka.  

Suplementy diety w Polsce cieszą się ogromną popularnością m.in. z uwagi na ich łatwą formę stosowania. Aby zaopatrzyć organizm w niezbędne witaminy i mikroelementy nie trzeba dbać, by w naszym jadłospisie znalazły się odpowiednie produkty, wystarczy zażyć cudowną tabletkę. Nie jest to jednak prawdą - jak podkreślają naukowcy suplementy to tylko uzupełnienie diety, która powinna opierać się na odpowiednim sposobie żywienia.

Należy pamiętać, że jedząc naturalne produkty dostarczamy organizmowi nie tylko danej witaminy, na której na zależy, ale także mnóstwo innych substancji potrzebnych dla jego prawidłowego funkcjonowania - podkreśla Karolina Łuczak-Zelek.

Laboratorium UniLab w Trzebini bada leki i suplementy diety
Laboratorium UniLab w Trzebini bada leki i suplementy diety UniLab Laboratorium Analityczne

Nadużywanie suplementów lub stosowanie ich w niewłaściwej formie nie tylko nie poprawia naszego zdrowia, a wręcz przeciwnie - może przyczynić się do jego pogorszenia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Jak podkreślają naukowcy np. nadmiar potasu w diecie może spowodować silne zaburzenia rytmu serca, które zagrażają życiu. Warto zwracać uwagę na formę suplementu, jego otoczkę, co wpływa na miejsce w przewodzie pokarmowym, w którym się rozkłada i wchłania. Ma to duże znaczenie dla jego przyswajalności i daje gwarancję, że zadziała w odpowiedni sposób na nasz organizm.  

Każda substancja może być trucizną, jeśli użyta zostanie w nadmiarze, natomiast każda trucizna użyta w odpowiedniej ilości może być lekiem np. arszenik - puentuje Grzegorz Palka.

Produkty, substancje do zbadania w laboratorium Unilab może przekazać każdy. Trafiają tam także produkty z małych firm czy od osób prywatnych, takie jak np. peptydy. To substancje popularne na siłowniach mające m.in. właściwości anaboliczne oraz stymulujące spalanie tłuszczu. W przypadku takich środków zdarza się, że dana próbka nie zawiera tego, co oczekuje klient. To zwykłe placebo. Osoby stosujące substancje dopingowe często narażone są zatem na zakup trafnego towaru, szczególnie ze źródeł nieznanego pochodzenia.  

Firma Unimetal Recycling ciągle się rozwija, niedawno zakończyła się rozbudowa jej siedziby w Trzebini, gdzie mieści się także laboratorium. Nowa przestrzeń pozwoli także na rozszerzenie działalności Unilabu. W planach jest utworzenie tam działu mikrobiologii, co da możliwość świadczenia kompleksowych usług i dotarcie z ofertą do jeszcze większej liczby kontrahentów.    

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzebinia. Czy suplementy diety są bezpieczne? Kto bada ich skład, jak wygląda wprowadzenie ich na rynek? To wiedzą w laboratorium Unilab - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto