Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebinia miastem miodu. Zatroszczą się tu o pszczoły. Ruszyła akcja pt. "Sadzimy rośliny miododajne"

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Miód to jeden z popularnych lokalnych produktów w Trzebini
Miód to jeden z popularnych lokalnych produktów w Trzebini Anatol Chomicz
Gmina Trzebinia ma stać się przyjazna pszczołom, natomiast miód ma stać się jednym z jej produktów lokalnych. Samorząd zamierza promować lokalne pasieki, popularyzować rośliny miododajne i temat zapylaczy wśród mieszkańców i osób odwiedzających Trzebinię.

Gmina Trzebinia zadba o pszczoły

W Trzebini ruszyła akcja pt. "Sadzimy rośliny miododajne". Ma ona na celu zwiększenie świadomości dotyczącej tego, jak wybór kwiatów, które posiejemy w swoim ogródku ma wpływ na to, w jaki sposób funkcjonują owady w lokalnym środowisku.

Jeżeli w okolicy przeważają ogrody, w których dominują tuje, kostka brukowa i nisko przystrzyżone trawniki, a brakuje kwiatów, dla pszczół oznacza to długie loty z minimalnym pożytkiem dla ula. Rozwiązaniem jest wprowadzenie do ogrodów roślin, które są pożyteczne dla pszczół. Temat nie dotyczy jednak tylko posiadaczy ogrodów - pszczoły latają wszędzie, odwiedzając także klomby i balkony w miastach, gdzie również warto zasiać rośliny miododajne.

Z oczywistych powodów najbardziej zależy nam na produkujących miód pszczołach, jednak rośliny zapylają także inne pożyteczne owady, dla których warto zasadzić dające nektar kwiaty i drzewa

- podkreśla Anita Lipnicka, wiceburmistrz Trzebini.

W gminie Trzebinia jest ponad 10 tys. gospodarstw domowych, do tego wiele siedzib firm, więc jest to obszar, który może w dużym stopniu stać się przyjazny dla owadów. Gmina w akcji promocyjnych rozdaje pakiety nasion zawierającą mieszkankę roślin miododajnych.

- Możemy sobie powtarzać, że jeden taki ogródek nie pomoże, ale już tysiąc w widoczny sposób odmieni sytuację pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających - dodaje Anita Lipnicka.

Wielu okolicznych pszczelarzy od 2020 r. używa etykiet, na których znajduje się znak "Trzebinia w sercu" - tak oznaczane są miody produkowane przez pszczoły z okolicy.

Czytamy – pszczołom pomagamy

Ponadto Miejska Biblioteka Publiczna realizuje projekt ekologiczny „Czytamy – pszczołom pomagamy”. Akcja potrwa do 29 lipca br. Jej celem jest zwiększenie obszarów, na których rosnąć będą miododajne rośliny, co w konsekwencji wpłynie na wzrost liczby pszczół w gminie.

Aby przyłączyć się do projektu, wystarczy przyjść do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Trzebini (przy ul. Narutowicza 10) lub do podległych jej filii i bezpłatnie odebrać „Kartę Ekologa”. Następnie, podczas kolejnych pięciu wizyt, trzeba zebrać 5 naklejek, które należy nakleić na odwrocie Karty. Karty i naklejki wydawane będą do wyczerpania nakładu.

Wypełnioną „Kartę Ekologa” należy zwrócić w głównej siedzibie biblioteki lub w jednej z filii, w zamian za co rozdawane będą mieszanki nasion kwiatów, zakładki do książek oraz materiały edukacyjne.

Następnym krokiem udziału w projekcie jest posadzenie otrzymanych nasion, zadbanie o ich wzrost i sfotografowanie postępów rozwoju. W tym czasie każdy uczestnik projektu otrzyma też dodatkowe, literackie zadanie do wykonania.

W dniach od 21 do 29 lipca pracownicy Biblioteki będą czekać na zdjęcia wyhodowanych roślin. Fotografie należy przesłać mailem na adres [email protected]. Wyróżnione prace zostaną dodatkowo nagrodzone. Zaproszone do udziału w projekcie zostały również szkoły i przedszkola z gminy Trzebinia.

FLESZ - Polacy kupują na zapas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto