Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebinia. Mieszkania zastępcze dla mieszkańców budynków zagrożonych zapadliskami. Ewakuacji ludzi nie będzie

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Oznaczono niebezpieczne miejsca w Trzebini
Oznaczono niebezpieczne miejsca w Trzebini SRK
Mieszkańcy budynków najbardziej zagrożonych zapadliskami na pokopalnianych terenach w Trzebini mogą liczyć na mieszkania zastępcze. Trwają prace związane z wytypowaniem zagrożonych budynków oraz znalezieniem lokali zastępczych, dla osób które nie będą mogły bezpiecznie przebywać w swoich domach.

Będą mieszkania zastępcze dla mieszkańców budynków zagrożonych zapadliskami w Trzebini

481 potencjalnych miejsc, gdzie mogą wystąpić zapadliska w Trzebini wskazał po przeprowadzonych badaniach Państwowy Instytut Geologiczny. Większość z nich znajduje się w obszarze zalesionym, jednak 38 zlokalizowanych jest w bliskim sąsiedztwie zabudowań i dróg. To rejon ulic: Grunwaldzkiej, Sportowej, Jana Pawła II, 22 stycznia, Górniczej, Młyńskiej, Odkrywkowej, Dembowskiego i osiedla Gaj 26.

W przypadku miejsc, gdzie znajduje się zabudowa Spółka Restrukturyzacji Kopalń powinna natychmiast porozmawiać z mieszkańcami, zapewnić ich czy są bezpieczni, a w przeciwnym razie zapewnić im mieszkańca zastępcze - podkreśla Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

od 16 lat

Pracownicy Spółki Restrukturyzacji Kopalń oznaczyli już niebezpiecznie miejsca za pomocą taśmy i tabliczek informacyjnych. W poniedziałek (17 kwietnia) dokończone zostały związane z tym działania. Pracownicy spółki zebrali także informacje o znajdujących się w bliskim sąsiedztwie nieruchomościach oraz dane kontaktowe do mieszkańców. Teraz zostaną przenalizowane i niebawem dowiemy się ilu dokładnie budynkom mogą zagrażać deformacje terenu.

Nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców, to działania prewencyjnie. Mieszkańcy budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie zagrożonych miejsc będą mogli skorzystać z mieszkań zastępczych znajdujących się w zasobach SRK. Obecnie trwa ich inwentaryzacja. Po zakończeniu prac będziemy mogli poinformować, gdzie takowe się znajdują - mówi Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Oznaczono niebezpieczne miejsca w Trzebini
Oznaczono niebezpieczne miejsca w Trzebini SRK

W poniedziałek (24 kwietnia) na zagrożonym obszarze mają rozpocząć się badania terenu metodą mikrograwimetryczną, które pokażą czy pod ziemią znajdują się pustki. Poza wspomnianymi wcześniej lokalizacjami dodatkowo badaniami, na prośby mieszkańców, ma zostać objęty rejon ul. Cyprysowej oraz Szkoły Podstawowej nr 5 wraz z boiskiem. Nie wszystkie wytypowane miejsca muszą stanowić zagrożenie. Wśród miejsc wskazanych przez Państwowy Instytut Geologiczny znalazły się także takie, gdzie działalność górnicza nie była prowadzona. Obniżenia terenu mogą być efektem innej działalności ludzkiej bądź natury.

Działania SRK nie uspokajają jednak mieszkańców, a obawy podsycają ostatnie zdarzenia. Mowa to m.in. o zapadlisku tuż przy bloku nr 26 na osiedlu Gaj, do którego wpadł silos z wodą. Z uwagi na niebezpieczeństwo osunięcia się terenu nie zdecydowano się na wydobycie zbiornika, lecz zasypano go. Ogromne zamieszanie towarzyszy także kwestii wypłaty odszkodowań za zniszczone groby na cmentarzu. Najpierw spółka odmówiła wypłaty pieniędzy z uwagi na fakt, że feralna część nekropoli jest samowolą budowlaną. Później zmieniono jednak zdanie. Podobnie było w przypadku wypowiedzenia umów najmu garaży przy blokach na osiedlu Gaj. Najpierw wręczono mieszkańcom pisma, a po ich protestach uznano, że jednak jest tam bezpiecznie i nadal można korzystać z obiektów.

Trudno dziwić się obawom mieszkańców, gdy ziemia zapada się tuż przy bloku, przed okami ich mieszkań. Tym bardziej, że to nie pierwsze zapadlisko w tym miejscu. To sprawia, że pojawiają się wątpliwości, czy podejmowane działania mające zabezpieczyć ten teren faktycznie są skuteczne. Potrzebne są przemyślane i zdecydowane działania oraz odpowiednia komunikacja. Dezinformacja tylko podsyca strach - mówi Mateusz Król, przewodniczący rady osiedla Siersza w Trzebini.

Oznaczono niebezpieczne miejsca w Trzebini
Oznaczono niebezpieczne miejsca w Trzebini SRK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzebinia. Mieszkania zastępcze dla mieszkańców budynków zagrożonych zapadliskami. Ewakuacji ludzi nie będzie - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto