Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebinia: podopieczni Fundacji Brata Alberta udowodnili, że są doskonałymi cukiernikami

Magdalena Balicka
Dziesięcioosobowa grupa chorych z Trzebini wraz z opiekunami spędziła w Holandii dziesięć dni
Dziesięcioosobowa grupa chorych z Trzebini wraz z opiekunami spędziła w Holandii dziesięć dni fot. WTZ Trzebinia
Kto powiedział, że upośledzeni umysłowo nie mogą pracować? Podopieczni trzebińskich warsztatów terapii zajęciowej działających przy Fundacji Brata Alberta udowodnili, że są doskonałymi cukiernikami. Podczas wizyty w Holandii, w ramach projektu "Most do przyszłości", nauczyli się piec słodkie wafelki przekładane karmelem.

Czytaj także: Kraków: w Bronowicach powstaje galeria handlowa [ZDJĘCIA]

Teraz chcą sami je produkować i sprzedawać. Zbierają pieniądze na specjalne urządzenia do wypieków oraz na holenderską recepturę. Potrzebują około 2,5 tysiąca euro.

- Jeśli uda nam się zebrać potrzebną sumę, nasi podopieczni będą mogli sprzedawać swoje łakocie i gromadzić pieniądze na większy cel - pracownię diagnostyczno-ćwiczeniową dla umysłowo chorych - przekonuje Katarzyna Szarzyńska, opiekunka grupy z trzebińskich warsztatów terapii zajęciowej.

Jej dziesięcioro podopiecznych wraz z pięcioma opiekunami wyruszyło do Holandii na zaproszenie fundacji Stichting Kinderhulp Polen. Spędzili za granicą dziesięć dni, odbywając staż pracy w czterech zakładach. Za wszystko płacili Holendrzy.

- Nasza grupa nauczyła się między innymi składać foteliki samochodowe dla dzieci, uchwyty do kabli, a także tekturowe opakowania - opowiada Barbara Kipek z trzebińskich warsztatów.

Najlepiej jednak odnaleźli się chorzy w roli cukierników, przyrządzając smakowite wafelki oblane syropem. Mieli wielką satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. - To najsłynniejsze łakocie w całej Holandii. U nas w regionie na pewno zrobiłyby jeszcze większą furorę - zapewnia pani Katarzyna. Ma nadzieję, że marzenia jej podopiecznych się ziszczą i już wkrótce zaserwują ten rarytas mieszkańcom powiatu chrzanowskiego.

- Potrzebujemy około dwóch i pół tysiąca euro, czyli ponad dziesięciu tysięcy złotych. By je zebrać, wkrótce zorganizujemy kwestę - zapowiada Katarzyna Szarzyńska. Darczyńcy już mogą wspierać projekt wpłacając pieniądze na konto fundacji (numer rachunku PeKaO SA 6812404269111100101836769).

25 stycznia o godzinie 12 w trzebińskim Dworze Zieleniewskich koordynatorzy projektu "Most do przyszłości" podsumują przedsięwzięcie. Na spotkaniu nie zabraknie zaprzyjaźnionych Holendrów.

- Najbardziej zależy nam jednak na rodzicach i opiekunach niepełnosprawnych. Niestety, to oni często nie wierzą, że ich pociechy mogą, a nawet powinny pracować - przyznaje Katarzyna Szarzyńska. Ma zamiar rozwiać ich wątpliwości - chce ich zaprosić na projekcję filmu z pobytu w Holandii.

Jak podkreśla, w Polsce osoby umysłowo chore nadal, niestety, są izolowane od społeczeństwa. W Holandii większość z nich spełnia się zawodowo. Liczy, że wkrótce to się zmieni.

- Zamierzamy dotrzeć do lokalnych pracodawców, by przekonać ich, że nasi podopieczni są wartościowymi pracownikami. Trzeba im tylko dać szansę - dodaje pani Katarzyna.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto