Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebinia. Rafineria ma przekształcić się w biorafinerię

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Urząd Miejski w Trzebini
Kamień węgielny pod budowę pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego został wmurowany w zakładzie Orlen Południe w Trzebini. Inwestycja ta oznacza dla gminy stabilne wpływy do budżetu, a dla mieszkańców nowe miejsca pracy.

Jeszcze kilka lat temu nad trzebińską rafinerią wisiały czarne chmury. Rozważano możliwość zaprzestania tam działalności produkcyjnej, co wiązałoby się ze zwolnieniami pracowników.

- Musieliśmy zacząć działać, by ta mała rafineria nadal istniała. Postanowiliśmy pójść w inny rodzaj produkcji - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen Południe ma przekształcić się w biorafinerię, w której produkowany będzie glikol propylenowy. Do jego produkcji wykorzystywana będzie wytwarzana już w rafinerii gliceryna, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla. Jak zapewniają przedstawiciele Orlenu, glikol propylenowy to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Jest często stosowany do produkcji m.in. środków czystości, dezodorantów w sztyfcie, past do zębów, płynów hamulcowych czy odmrażaczy do samolotów.

Dzięki nowej instalacji trzebińska rafineria będzie mogła produkować rocznie 30 tys. ton glikolu propylenowego, co stanowi 75 proc. krajowego zapotrzebowania na ten produkt.

- To strategiczna dla naszej spółki inwestycja, ponieważ dzięki niej staniemy się pierwszym producentem ekologicznego glikolu w Polsce, a drugim w Europie - mówi Jarosław Wróbel, prezes Orlen Południe.

Budowa instalacji do produkcji wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową kosztować będą ok. 400 mln zł. Za realizację tej inwestycji odpowiedzialne będą dwie polskie firmy: Technik Polska i Biproraf. Budowa ma się zakończyć w 2021 roku.

Orlen podpisał również umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla instalacji do produkcji bioetanolu drugiej generacji w Jedliczu.

- Inwestujemy w nowoczesne technologie i stawiamy na produkty wysokomarżowe, bo to zadecyduje o utrzymaniu pozycji lidera w regionie w najbliższych latach - mówi Daniel Obajtek.

Inwestycja realizowana w Trzebini jest ważna nie tylko z punktu widzenia regionu, ale również całej Polski.

„Inwestycje są motorem wzrostu gospodarczego kraju. Przyczyniają się do niego także ambitne projekty Orlen Południe, realizowane w Trzebini i Jedliczu. Są one również szansą dla regionu i wsparciem dla polskich rolników” - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w przesłanym z tej okazji liście.

Orlen Południe zatrudnia obecnie 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Nowa inwestycja oznaczać będzie kolejne miejsca pracy.

- Rozpoczęcie budowy instalacji to przede wszystkim gwarancja dalszego funkcjonowania zakładu. To także gwarancja utrzymania dotychczasowego zatrudnienia i szansa na powstanie około 40 nowych miejsc pracy. Liczę, że ta inwestycja nie będzie ostatnią- mówi Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

Mieszkańcy Trzebini obawiają się, że po uruchomieniu w mieście produkcji glikolu propylenowego znacznie zwiększy się ruch samochodowy, szczególnie liczba samochodów ciężarowych. Obecnie Trzebinia to najbardziej zakorkowane miasto w okolicy. Przejechanie przez centrum drogą krajową 79 w godzinach szczytu to prawdziwa udręka. Miastu potrzebne są nowe drogi, obwodnica, która wyprowadzi ruch. Plany budowy takowej są, jednak brakuje pieniędzy.

- Inwestycja wiązać się będzie z rozwojem infrastruktury towarzyszącej. Mam na myśli głównie drogi. Wierzę, że Orlen Południe będzie wspierał nasze starania o budowę łącznika ul. Długiej w Trzebini z ul. Krakowską w Młoszowej, co pozwoli kierowcom ominąć centrum miasta - dodaje Jarosław Okoczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzebinia. Rafineria ma przekształcić się w biorafinerię - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto