Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebinia. Rafineria przekształci się w biorafinerię. "Zwykła, mała rafineria nie ma racji bytu" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Zakład Orlen Południe w Trzebini. Instalacja do produkcji zielonego glikolu
Zakład Orlen Południe w Trzebini. Instalacja do produkcji zielonego glikolu Orlen Południe
Nieco ponad rok temu wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego w zakładzie Orlen Południe w Trzebini. Dziś inwestycja jest już zrealizowana w 77 procentach. Finalizowane są również prace związane z wytwórnią wodoru. Zakład w Trzebini przekształci się w biorafinerię.

Zobacz jak wyglądają nowe instalacje w zakładzie Orlen Południe w Trzebini

Produkcja ekologicznego glikolu w Trzebini ma ruszyć w 2021 r. Orlen planuje wytwarzać rocznie 30 tys. ton tego produktu. To aż o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii. Realizacja inwestycji o szacowanej wartości ok. 400 mln zł umożliwi pokrycie aż w 75 proc. krajowego zapotrzebowanie na zielony glikol.

Ten bezpieczny dla środowiska produkt wykorzystywany jest m.in. w kosmetyce, czy przemyśle spożywczym, ale też w medycynie na przykład do wytwarzania środków higienicznych i farmaceutycznych. W perspektywie długoterminowej inwestycja zwiększy więc również bezpieczeństwo Polski w sytuacji zagrożenia epidemią.

Zakład w Trzebini ma stosunkowo małe moce przerobowe. Taka rafineria w dłuższej perspektywie nie ma racji bytu, dlatego trzeba mądrze inwestować, by przekształcać ją w biorafinerię

- mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Do końca przyszłego roku powstanie także w Trzebini wytwórnia wodoru. Stanowi ona integralną część kompleksu zielonego glikolu, na którego potrzeby wykorzystane zostanie ok. 75 proc. rocznej produkcji wodoru, która wyniesie 16 mln Nm3. Pozostałe 25 proc. to wodór najwyższej jakości, który od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie. Paliwo wodorowe z Trzebini będzie napędzać publiczną flotę aglomeracji śląskiej i Krakowa. PKN Orlen podpisał już listy intencyjne w tym zakresie.

Warto przypomnieć, że rok temu w Trzebini uruchomiony został Magazyn Centralny, który zwiększył efektywność logistyki spółki i umożliwił redukcję kosztów operacyjnych. Dzięki inwestycji powstało również 58 nowych miejsc pracy, na czym skorzystały społeczności lokalne. To właśnie z Trzebini, za pośrednictwem Magazynu Centralnego, zaawansowane produkty Orlen Oil, jak oleje Platinum, trafiają nie tylko na stacje paliw Orlen, ale również do innych partnerów z Europy, na Bliskim Wschodzie, w Azji czy Ameryce Południowej.

Orlen Południe od momentu powstania w 2015 r. utrzymuje dobre wyniki finansowe, które umożliwiły w ostatnich latach podwyższenie nakładów inwestycyjnych. Orlen Południe pozostaje też ważnym pracodawcą w regionie. W Trzebini to 378 miejsc pracy w samym Orlen Południe i 33 w spółce Energomedia.

Zakład Orlen Południe w Trzebini przekształci się w biorafinerię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto