Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebinia. Uprawy są skażone ołowiem. To wina pożaru składowiska?

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Mieszkańcy Trzebini i okolicznych miejscowości mają powody do niepokoju. Badania gleby i owoców przeprowadzone na składowisku przy ul. Słowackiego i w jego okolicy wykazały kilkukrotne przekroczenie norm metali ciężkich, w tym ołowiu.

Tumany gęstego, czarnego dymu będącego efektem palących się opon pod koniec maja przez trzy dni unosiły się nad powiatem chrzanowskim. Ludzi uspokajano, że nie jest on trujący.

- Nie rozumiem jak to możliwe. Ludziom mówi się, że spalanie jednej plastikowej butelki jest szkodliwe, a pożar tysięcy ton odpadów gumowych już nie? - zastanawia się Marek Harwes, radny gminy Trzebinia.

Dym unosił się m.in. nad rodzinnymi ogródkami działowymi „Kolejarz” w Trzebini. Józef Nowak przyszedł wówczas tam na swoją działkę. Usiadł na chwilę. Gdy wstał okazało się, że jego jasne spodnie są czarne. Pył był wszędzie. Osiadał także na uprawianych tam owocach i warzywach.

Po pożarze jedna z działkowiczek poprosiła sanepid o zbadanie, czy uprawiane przez nią truskawki zostały skażone. Wyniki wykazały w nich obecność metali ciężkich. Np. trzykrotnie przekroczony został poziom ołowiu.

Ludzie jedzą własne plony

Takie wyniki badań nie były zaskoczeniem dla osób, które w okolicy uprawiają warzywa i owoce. Przypuszczali, że pożar będzie miał swoje negatywne konsekwencje.

- Truskawki to miękkie owoce. Są podatne na skażenie. Trudno je dobrze umyć lub obrać ze skóry. Inaczej jest w przypadku jabłek lub ogórków - przekonuje Józef Nowak.

Działkowicze starają się zachować spokój. Jak zaznaczają ich uprawy nie trafią do kompostownika, lecz na stoły. Zaznaczają jednak, że lepiej nie dawać ich małym dzieciom.

- Warzywa i owoce z naszych działek i są tak zdrowsze niż te z wielkich marketów - puentuje Józef Nowak.

To nie wina pożaru?

Wiele osób skażenie upraw łączy tylko z pożarem na składowisku. Zdaniem Ryszarda Listwana, zastępcy Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie nie jest to możliwe.

- Metale ciężkie takie jak ołów nie są przenoszone drogą lotną. Także nie mogły w ten sposób przeniknąć do owoców i warzyw. Być może skażona została wcześniej gleba - mówi Ryszard Listwan.

Ta hipoteza zdaje się być najbardziej prawdopodobną, co przyznają również działkowicze. - To tereny poprzemysłowe. W ziemi mogą znajdować się szkodliwe substancje - mówi Łukasz Wroński, prezes ROD „Kolejarz”.

Najpóźniej w połowie sierpnia poznamy wyniki badań gleby przeprowadzone przez ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na zlecenie władz powiatu chrzanowskiego. Próbki zostały pobrane nie tylko z terenu składowiska, ale także pobliskich ogródków działkowych.

Sytuacja się poprawia

Ludzie mają nadzieję, że pożar nie wpłynął znacząco na pogorszenie się stanu środowiska. Działające w Trzebini do 1999 r. zakłady metalurgiczne zdegradowały ten teren, ale działkowicze obserwują następującą powoli poprawę .

- Pojawiły się tu owady, żaby i ptaki, których wcześniej nie było. Widać, że jest lepiej - dodaje Józef Nowak.

Doprowadzenie tego terenu do stanu pierwotnego wymaga ingerencji człowieka. Pierwszym etapem ma być wywiezienie wciąż zalegających na składowisku odpadów. Władze powiatu i gminy zabiegają o pieniądze na ten cel.

Zalew Chechło nie został skażony

Obawy pojawiły się również wśród rybaków i osób, które chciałby zażyć kąpieli w Chechle. Podczas akcji gaśniczej hektolitry wody i tony piany przelały się przez gumowe odpady i trafiły do potoku Myślachówka, który wpływa do zalewu. Próbki pobrane w trakcie akcji gaśniczej przez Regionalne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie nie wykazały jednak przekroczenia norm szkodliwych substancji.

Raport Greenpeace jest nierzetelny?

Wyniki badań gleby przeprowadzone przez Greenpeace na terenie składowiska wykazały obecność metali ciężkich - arsenu, ołowiu i kadmu. Ryszard Listwan uważa jednak, że próbki zostały źle pobrane. - Pobrano tylko trzy próbki, a nie jak należy 15. Była to tylko wierzchnia warstwa, z popiołem. Próbki trzeba też pobrać z głębszych warstw - zaznacza.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzebinia. Uprawy są skażone ołowiem. To wina pożaru składowiska? - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto