Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebinia. Wstrzymano wielką wycinkę w sercu Puszczy Dulowskiej. Protesty przyniosły kompromis [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Puszcza Dulowska
Puszcza Dulowska Sławomir Bromboszcz
Nadleśnictwo Chrzanów ograniczyło wielką wycinkę drzew w Puszczy Dulowskiej. Leśnicy wsłuchali się w głos lokalnego społeczeństwa, które protestowało przeciwko masowemu pozyskaniu drzew. Obecny krajobraz wzdłuż głównego duktu biegnącego przez puszczę w najbliższych latach nie ulegnie zmianie. Wycinka będzie w głębi lasu, ale już nie tak masowa, bo rozciągnięta w czasie.

Wstrzymano masową wycinkę w sercu Puszczy Dulowskiej. Protesty przyniosły efekt

Intensywne prace związane z wycinką drzew w Puszczy Dulowskiej rozpoczęły się na początku br. Mechaniczne piły i ciężki sprzęt, które pojawiły się przy głównym dukcie biegnącym przez puszczę, mocno zaniepokoiły lokalną społeczność. To popularne miejsce spacerów dla mieszkańców regionu. Szybko zaczęły znikać kolejne drzewa, a wraz z nimi tak lubiany przez spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów leśny krajobraz. Setki osób zaczęły protestować przeciwko wycince i wzięły udział w zorganizowanym w kwietniu "Biegu dla Puszczy". W walkę o drzewa zaangażowali się także samorządowcy, którzy wysłali apel do premiera RP i Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie zaprzestania wycinki. Działania te przyniosły efekt. Jaki?

Wstrzymane zostało w części pozyskanie wzdłuż głównego duktu prowadzącego przez Puszczę Dulowską. Pozostawiony zostanie tam pas lasu o szerokości około 70 metrów. Ponadto odroczone w czasie na kolejne 8 lat zostaną powierzchnie przewidziane do użytkowania rębnią IB (rębnia zupełna) o ogólnej powierzchni ok. 11 ha - tłumaczy Ewelina Boruń, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Chrzanów.

Nadleśnictwo Chrzanów dokonało zmian w planie urządzenia lasu obowiązującym na najbliższe 8 lat (plan obowiązuje od 2020 do 2029 roku). Zmiany zostały zatwierdzone przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Dzięki temu drzewa pozostaną wzdłuż głównego duktu. Zatem na pierwszy rzut oka dla osób korzystających z niego, las niewiele się zmieni. Pozyskanie prowadzone będzie za wspominanym pasem, a następnie posadzone zostaną tam nowe drzewa.
 

Wycinka drzew przy głównym dukcie zostanie zrealizowana w kolejnym 10-letnim planie urządzenia lasu w latach 2030-2039 - dodaje Ewelina Boruń.

Wówczas efekt wycinki nie powinien być już tak szokujący, bo za 70-metrowym pasem przeznaczonym do pozyskania będzie znajdować się już nowy drzewostan. Leśnicy do tego czasu prowadzić będą w drzewostanie przylegającym do ścieżki przyrodniczo-leśnej tylko drobne prace podlegające m.in. na cięciach sanitarnych tj. usunięciu drzew zagrażających ludziom. 

W wielu miejscach zrezygnowano też z "rębni zupełnej", czyli wycinki 90 procent lasu, a zastosowana zostanie tzw. rębnia stopniowa (rębnia IVd), której realizacja będzie rozciągnięta w czasie i wymiana pokoleniowa drzew nie będzie tak drastyczna. Dotyczy to powierzchni ok. 31 ha. Na pozostałym terenie wycinka prowadzona jest zgodnie z obowiązującym planem urządzenia lasu, także w innych lasach w regionie.

Jesteśmy otwarci na rozmowy. Tam, gdzie pojawiają się protesty społeczne staramy się dokonywać zmian. Nie mogą być one jednak zbyt duże, bo to wymagałoby sporządzenia aneksu do planu urządzenia lasu. Takowy mógłby być niemożliwy, bo taka sytuacja może dotyczyć drzewostanów np. po klęskach żywiołowych, czas na zgłaszanie przez społeczeństwo uwag był przed zatwierdzeniem planu urządzenia lasu - zaznacza Ewelina Boruń.

70 proc. drzewostanów w Puszczy Dulowskiej to drzewostany z przewagą sosny. Ok. 60 proc. z nich posadzone zostało w okresie międzywojennym. Większość osiągnęła już wiek rębności, stąd taka skala pozyskania. Po przeprowadzonej wycince na poszczególnych działkach w ciągu najbliższych dwóch lat zostaną posadzone nowe drzewa. Dopiero po 3-4 latach, gdy uprawa - młody drzewostan osiągnie jakość gwarantującą dalszy wzrost a w przyszłości dobry jakościowo drzewostan, będzie możliwa wycinka kolejnych działek. Taka przebudowa lasu może potrwać nawet 30 lat w przypadku rębni stopniowej i niektórych rębni złożonych w pozostałych przypadkach okres odnowienia jest krótszy i wynosi nie więcej niż 10 lat.

Ograniczenie wycinki to kompromis, który nikogo do końca nikogo nie zadowala. Protestujący przeciwko wyrębowi przypominają, że puszcza to nie tylko piękne krajobrazy, ale cały ekosystem, dom zwierząt, bariera przed hałasem i zanieczyszczeniami.

- Dobrze, że poszli choć na taki kompromis - mówi Marta Wolbromska z Krzeszowic, która często po tym lesie jeździ na rowerze.

FLESZ - Czwarta fala – czy i gdzie uderzy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzebinia. Wstrzymano wielką wycinkę w sercu Puszczy Dulowskiej. Protesty przyniosły kompromis [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto