Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące Małopolan walczy z niewydolnością nerek. Tylko w ubiegłym roku dializ wymagało blisko 2,7 tys. mieszkańców Małopolski

OPRAC.:
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
W ub. roku w Małopolsce z powodu przewlekłej i schyłkowej niewydolności nerek leczyło się blisko 15 tys. osób. Dializ wymagało 2,7 tys. Małopolan.
W ub. roku w Małopolsce z powodu przewlekłej i schyłkowej niewydolności nerek leczyło się blisko 15 tys. osób. Dializ wymagało 2,7 tys. Małopolan. Archiwum PPG
14 marca br. obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Nerki to narządy niezbędne do zdrowego funkcjonowania naszych organizmów. Ich choroby przez lata mogą nie dawać żadnych niepokojących objawów. W ub. roku w Małopolsce z powodu przewlekłej i schyłkowej niewydolności nerek leczyło się blisko 15 tys. osób. Dializ wymagało 2,7 tys. Małopolan.

Każdej doby nerki zdrowego człowieka filtrują ok. 1,5 tys. litrów krwi. To dzięki ich pracy z naszego organizmu są usuwane zbędne produkty przemiany materii i toksyny. Nerki kontrolują poziom wody w organizmie, wpływają na ciśnienie tętnicze czy produkcje czerwonych krwinek.

Choroby nerek, zaburzające ich prawidłowe funkcjonowanie, przez lata mogą nie dawać żadnych niepokojących objawów. Specjaliści wskazują, że pierwsze symptomy pojawiają się dopiero wówczas, gdy miąższ tych organów jest uszkodzony w ponad 50 proc. Tymczasem tego rodzaju schorzenia urosły już do rangi choroby cywilizacyjnej. Według ostrożnych szacunków w Polsce na różnego rodzaju uszkodzenia nerek cierpi 4,5 mln osób. Duża część z nich od dawna nie odwiedzała gabinetu lekarza i jeszcze nie wie o rozwijającej się chorobie.

- Analiza Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie pokazuje, że w ub. roku w Małopolsce z powodu przewlekłej i schyłkowej niewydolności nerek leczyło się blisko 15 tys. osób. W oddziałach nefrologicznych w całym regionie w 2023 r. przyjęto ponad 3 tys. Małopolan. Z powodu postępującej niewydolności nerek dializ wymagało 2,7 tys. mieszkańców naszego regionu, 70 osobom specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeszczepili nowy organ. Nerki są najczęściej transplantowanym narządem. Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” wynika, że obecnie w całym kraju czeka na nie ponad 1,2 tys. osób - wyjaśnia Iwona Krzywda z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

„Profilaktyka 40 Plus”

We wczesnym wykrywaniu niewydolności nerek pomagają m.in. regularne badania krwi i moczu. Są one elementem programu „Profilaktyka 40 Plus”, skierowanego do osób po 40. roku życia.

- W skład pakietów badań dla kobiet i mężczyzn wchodzi określenie stężenia kreatyniny we krwi, badania moczu oraz badania w kierunku cukrzycy czy schorzeń układu krążenia, które mają wpływ na rozwój chorób nerek. Można je wykonać w dowolnej placówce realizującej program. W Małopolsce jest ich ponad 230. Program potrwa jeszcze do końca czerwca, zachęcam, by z niego skorzystać – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Do przeglądu organizmu w ramach „Profilaktyki 40 Plus” i zdrowego stylu życia, który jest jednym z fundamentów zapobiegania chorobom nerek, doradcy małopolskiego NFZ będą zachęcać podczas „Marszu Po Zdrowie Nerek Na Kopiec” organizowanego już po raz kolejny przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki. Odbędzie się on 21 marca na krakowskim Kopcu Kościuszki.

Wydarzenie to okazja, by głośno mówić o profilaktyce i leczeniu schorzeń tych narządów. W programie – oprócz wspólnego marszu – znalazły się także konsultacje, badania czy wykład edukacyjny. Jak wskazują organizatorzy, podczas ubiegłorocznej akcji na Kopcu spośród tysiąca przebadanych osób aż 155 dowiedziało się, że ma wskazania do dalszej konsultacji u nefrologa.

Przy stanowisku informacyjnym małopolskiego NFZ podczas „Marszu Po Zdrowie Nerek Na Kopiec” wszyscy zainteresowani dowiedzą się, jak i gdzie korzystać z programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. Specjaliści podpowiedzą także, jak zdrowo gotować z portalem Diety NFZ i obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze krwi oraz ćwiczyć w domu z programem treningowym „8 tygodni do zdrowia”. Doradcy małopolskiego NFZ będą dostępni w godz. 11-14.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto