Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UOKiK przetestował 10 najpopularniejszych płynów do zmywania. Które wypadły najlepiej?

OPRAC.: (MA)
Z najnowszego raportu „UOKiK testuje” można się dowiedzieć, jaki płyn do naczyń łatwo poradzi sobie z tłuszczem i zabrudzeniami i którego pH jest odpowiednie dla skóry rąk
Z najnowszego raportu „UOKiK testuje” można się dowiedzieć, jaki płyn do naczyń łatwo poradzi sobie z tłuszczem i zabrudzeniami i którego pH jest odpowiednie dla skóry rąk pixabay.com
Który z dostępnych na polskim rynku płynów do mycia naczyń radzi sobie najlepiej z brudem i tłuszczem? W przypadku którego płynu można mówić o najlepszym stosunku jakości do ceny? Postanowił to sprawdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i przetestował 10 najpopularniejszych płynów do zmywania. Wyniki tych testów są interesujące.

FLESZ - Podatek cukrowy dobija polskich producentów

Z najnowszego raportu w ramach cyklu „UOKiK testuje” można się dowiedzieć, jaki płyn do naczyń łatwo poradzi sobie z tłuszczem i zabrudzeniami oraz którego pH jest odpowiednie dla skóry rąk. Przetestowano tym razem 10 najpopularniejszych marek płynów do zmywania, wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. Cztery z nich to marki własne: Lewiatan, Lidl oraz dwie z sieci Biedronka.

Wszystkie płyny, zgodnie z przyjętymi założeniami, zawierały od 5 do 15 proc. anionowych środków powierzchniowo czynnych oraz poniżej 5 proc. niejonowych środków powierzchniowo czynnych i/lub amfoterycznych środków powierzchniowo czynnych.

- Stoimy po stronie konsumentów i wspieramy ich, aby podejmowali swoje decyzje zakupowe na podstawie rzetelnych danych. W trzecim raporcie z cyklu „UOKiK testuje” porównujemy działanie 10 płynów do mycia naczyń, które przebadaliśmy w naszych laboratoriach - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak testowano płyny do mycia naczyń?

Badania wykonali pracownicy akredytowanych laboratoriów UOKiK w Bydgoszczy oraz w Łodzi we wrześniu i październiku 2020 roku. Płyny przeszły w sumie 66 różnych testów, podczas których uzyskano 2 270 wyników cząstkowych.

Specjaliści w laboratoriach przyjrzeli się kilku kluczowym parametrom wpływającym na jakość i komfort zmywania. Po pierwsze - zbadali zdolność myjącą płynów, czyli ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Po drugie - testowali zdolność emulgowania tłuszczów, która przesądza o sile działania detergentu w walce z tłustymi naczyniami. Po trzecie - sprawdzano odczyn pH produktów, którego wartość wpływa na stan skóry dłoni. Ponadto analitycy UOKiK oszacowali, ile wynosi koszt pojedynczego zmywania i jednego litra (lub kilograma) płynu, a także ocenili stosunek jego jakości do ceny. Zweryfikowali również, czy deklaracja producenta dotycząca zawartości netto (masy lub objętości) produktu jest zgodna z rzeczywistością.

Obliczono również, ile wynosi koszt jednego zmywania i oceniono stosunek jakości produktów do ich ceny. Okazało się, że najtaniej zmywa się w Tymku: jedno zmywanie = jeden grosz.

Jak wyglądały badania laboratoryjne? Tak opisuje je UOKIK:

  • Zdolność myjąca
    Nanieśliśmy na białe, płaskie talerze mieszankę sporządzoną z mleka w proszku, żółtek w proszku, mąki pszennej, margaryny i wody. Swoją konsystencją przypominała ona surowe ciasto naleśnikowe. Zabrudzone naczynia pozostawiliśmy na 24 godziny w temperaturze pokojowej. Proces mycia powtarzaliśmy w trzech seriach, po 30 sztuk talerzy, dla każdego badanego płynu. Detergent dawkowaliśmy zgodnie z procedurą badawczą, uwzględniając zalecenia producenta. We wszystkich przypadkach warunki mycia były takie same: wykorzystaliśmy wodę wodociągową o zbliżonym poziomie twardości i temp. 45 st. C, niepoddaną procesowi zmiękczania. Po umyciu i wysuszeniu talerze zanurzyliśmy w roztworze jodu dla ułatwienia obserwacji. Wygląd talerzy oceniliśmy zliczając plamy oraz zacieki na każdym z nich, przyznając określoną liczbę punktów.
  • Zdolność emulgowania
    Do wody z płynem do mycia naczyń dodawaliśmy dawki zabarwionego oleju rzepakowego. Jeśli powstawała jednolita emulsja, dokładaliśmy kolejną porcję oleju, aż do momentu, gdy przestawała się tworzyć. Im więcej gramów tłuszczu płyn jest w stanie zemulgować — tym lepiej radzi sobie w walce z tłustymi zabrudzeniami.
  • pH
    Wartość pH sprawdziliśmy przy użyciu tzw. pehametru, zanurzając elektrodę w wodzie z płynem do zmywania. Pomiar pH mówi nam o odczynie produktu w skali od 0 do 14, czyli o jego kwasowości (od 0 do 7) lub zasadowości (od 7 do 14). Odczyn zdrowej skóry wynosi 5-6, czyli jest lekko kwaśny. Środki mające z nią kontakt powinny mieć podobne do niej pH.
  • Zawartość netto
    Wyznaczyliśmy masę produktu z opakowaniem (masa brutto), a następnie masę samego opakowania (tara), po całkowitym usunięciu zawartości. Masę netto obliczaliśmy jako różnicę obu tych wielkości. Objętość netto weryfikowaliśmy poprzez bezpośredni pomiar objętości płynu w cylindrze miarowym.

Wyniki testów. Oto cała prawda o płynach do zmywania

  • Zgodność objętości/masy netto z deklaracją - WYNIKI
    Stwierdzono, że objętość netto jednego płynu była niezgodna z deklaracją na opakowaniu (Lewiatan cytrynowy). Objętość/masa netto pozostałych płynów była zgodna z deklaracją (Fairy cytryna, Filip cytrynowy, Frosch ecological limonkowy, Help cytryna, Kraft cytrynowy, Ludwik cytrynowy, Pur Sekrety Kucharza Soda Effect Lemon Extra, Tymek o zapachu cytrusów i białej herbaty+ ekstrakt z limonki, W5 Green of Spring).
  • Zdolność emulgowania tłuszczów - WYNIKI
    Badane płyny posiadały zdolność emulgowania tłuszczów od poniżej 2,5 g/l (2,5 g/l - wartość granicy oznaczalności metody - Lewiatan cytrynowy) do 25 g/l (Fairy cytryna). Wyższa wartość zdolności emulgowania tłuszczów przekłada się na skuteczniejsze usuwanie przez płyn zabrudzeń o charakterze tłuszczowym.
  • pH - WYNIKI
    Wartość pH roztworów badanych płynów zawierała się w zakresie od 5,24 (Frosch ecological limonkowy) do 8,26 (Fairy cytryna). W zakresie pH optymalnym dla skóry (5-6), mieściły się wyniki pH roztworów płynów: Frosch ecological limonkowy (5,24), Help cytryna (5,82), Ludwik cytrynowy (5,64), Tymek o zapachu cytrusów i białej herbaty + ekstrakt z limonki (5,88) oraz W5 Green of Spring (6,00).
  • Zdolność myjąca - WYNIKI
    Najwyższe wyniki zdolności myjącej uzyskano dla płynów Fairy cytryna (99,50%) oraz Pur Sekrety Kucharza Soda Effect (99,49%). Najniższą zdolność myjącą posiadają płyny Lewiatan cytrynowy (87,20%) oraz Help cytryna (88,02%).

Jak myć naczynia. UOKiK radzi

Po przeprowadzonych testach płynów do mycia naczyń UOKiK przekazuje też listę cennych porad dla konsumentów. Oto one:

  1. Czytaj dokładnie etykiety i stosuj odpowiednią dawkę płynu.
  2. Oszczędzisz czas i pieniądze. Ochronisz też środowisko zużywając mniej wody do płukania naczyń.
  3. Mycie w kąpieli myjącej to oszczędność zużycia wody w stosunku do mycia pod bieżącą wodą.
  4. Zmywaj w wodzie jak najcieplejszej, płucz w jak najzimniejszej.
  5. Przy wyborze produktów nie kieruj się wyłącznie ceną i promocjami, zwróć uwagę również na skład i zawartość procentową poszczególnych grup składników.
  6. Stosuj rękawice ochronne w trakcie mycia naczyń, ochronisz skórę rąk przed niekorzystnym wpływem związków chemicznych wchodzących w skład płynów.
  7. Używaj płynów posiadających pH zbliżone do pH skóry ludzkiej, zadbasz o skórę dłoni.

W naszej GALERII prezentujemy grafiki przygotowane przez UOKiK, przedstawiające wyniki testów i swego rodzaju ranking płynów do zmywania. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: UOKiK przetestował 10 najpopularniejszych płynów do zmywania. Które wypadły najlepiej? - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto