Urlop wypoczynkowy. Zasady jego naliczania i co wlicza się do okresu zatrudnienia

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Przepisy jasno określają, kiedy i w jakim wymiarze pracownikowi przysługuje urlop z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
Przepisy jasno określają, kiedy i w jakim wymiarze pracownikowi przysługuje urlop z zachowaniem prawa do wynagrodzenia Pixabay
Udostępnij:
Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego wyjaśnia Jonasz Kita, radca prawny kancelarii Lex Projects. To każdy pracownik powinien wiedzieć.

Urlop wypoczynkowy jest szczególnego rodzaju uprawnieniem osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę definiowanym jako coroczny, płatny, nieprzerwany okres ustawowego zwolnienia pracownika od obowiązku świadczenia pracy u danego pracodawcy, przysługujący pracownikowi w celu wypoczynku i regeneracji sił, w wymiarze określonym przepisami prawa pracy i w czasie ustalonym przez pracodawcę. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

Kodeks pracy w zależności od stażu pracy danego pracownika przyznaje: 20 dni urlopu – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni urlopu – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Proporcjonalne obniżenie urlopu w niepełnym wymiarze czasu pracy

Wymiar urlopu wypoczynkowego podlega proporcjonalnemu obniżeniu dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Przykładowo, w przypadku pracownika posiadającego mniej niż 10-letni staż pracy - 1/2 etatu, daje przy proporcjonalnym obniżeniu 13 dni urlopu. Niepełny dzień urlopu powstały z obliczenia takiej proporcji zaokrągla się w górę do dnia pełnego, zatem przy 2/3 etatu pracownikowi przysługiwać będzie 18 dni urlopu, a nie 17,33 dnia.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Ponadto do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia: 1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata, 2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat, 3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat, 4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata, 5) szkoły policealnej - 6 lat, 6) szkoły wyższej - 8 lat. Wskazane okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Od tego roku przysługuje mi pełny wymiar urlopu, z czego bardzo się cieszę. Połowę wykorzystałam latem i poleciałam enterem do Grecji, a resztę zostawiam na zimę, żeby wyskoczyć gdzieś na deskę jak będą sprzyjające warunki na stoku.
Dodaj ogłoszenie