Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kalwarii Zebrzydowskiej strzelają... do smogu. Naukowcy z AGH prowadzą eksperyment

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W Kalwarii Zebrzydowskiej w ramach projektu prowadzonego przez AGH w Krakowie, stanął generator fali uderzeniowej, który ma być bronią w walce ze smogiem
W Kalwarii Zebrzydowskiej w ramach projektu prowadzonego przez AGH w Krakowie, stanął generator fali uderzeniowej, który ma być bronią w walce ze smogiem Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podjęli w Kalwarii Zebrzydowskiej testy z generatorem fali uderzeniowej, który pozwala interwencyjnie ograniczyć przekroczenia poziomów PM2.5 i PM10. W ub. roku podobne próby AGH prowadziła w gminie Skawina. Przedstawiciele krakowskiej uczelni, gdzie prace nad tym projektem trwają od dwóch lat, nie ukrywają, że urządzenie jest hałaśliwe, o czym kalwaryjskie władze uprzedziły także mieszkańców, ale liczą, że będzie skuteczne. Testy w Kalwarii mają potrwać do połowy lutego.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Do walki ze smogiem w Kalwarii Zebrzydowskiej wykorzystują generator fali uderzeniowej

W ostatnich dniach do Kalwarii Zebrzydowskiej przyjechali pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z generatorem fali uderzeniowej. Urządzenie stanęło na terenie zakładu "Mebloform".

- Projekt realizujemy od 2019 roku. W ubiegłym od listopada do grudnia prowadziliśmy go w gminie Skawina. Dotąd podjęliśmy 10 interwencji - zaznacza prof. dr hab. inż. Jacek Leszczyński, kierownik projektu z Katedry Maszyn Cieplnych i Przepływowych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Jak dodaje, działania prowadzone w oparciu o generator fali uderzeniowej mają charakter interwencyjny, a ich celem jest zredukowanie przekroczeń norm stężeń pyłów PM2.5 i PM10. W skrócie, urządzenie wysyła w powietrze wiązkę fali uderzeniowej, będącej wynikiem detonacji gazów palnych, która powoduje mieszanie powietrza i jego ogrzanie, a w konsekwencji wypycha smog kilkaset metrów w górę - poza zasięg płuc mieszkańców. Pracownicy AGH współpracują z firmą Airly, dysponującą czujnikami powietrza. Zasięg oddziaływania generatora z działem wynosi około 3 kilometry.

Testy z generatorem w Kalwarii Zebrzydowskiej będą do 15 lutego

W Kalwarii testy z urządzeniem będą prowadzone do 15 lutego. Przy jego uruchomieniu był m.in. burmistrz miasta Augustyn Ormanty.

- Gmina Kalwaria Zebrzydowska przystąpiła do realizacji projektu „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu” i w jego ramach współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą - podkreśla Tomasz Baluś z kalwaryjskiego Urzędu Miasta.

Planowane uruchamianie generatora będzie następowało w okresach przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. - Stąd od strony Zakładu Mebloform Sp. z o.o. przy al. Jana Pawła II do 15 lutego w godzinach od 7 do 20 może być słychać hałas, za co pragniemy przeprosić - dodaje Tomasz Baluś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto