Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie remonty na kolei. Kładki idą w odstawkę. Zastąpią je tunele [ZDJĘCIA]

Redakcja
Dworzec w Trzebini
Dworzec w Trzebini Sławomir Bromboszcz
Torowiska oraz dworce kolejowe w regionie zamieniły się w jeden wielki plac budowy. Trwa modernizacji linii E30 Kraków-Katowice oraz 93 Trzebnia-Zebrzydowice. Nie tylko pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość - utrudnienia będą coraz większe.

**Chcesz podzielić się informacjami o swoim regionie, zgłosić problem, zainterweniować w jakiejś sprawie? Daj nam znać! Poinformujemy innych. Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo!

- Przyślij je na adres [email protected];
- Wyślij za pomocą Facebooka: Chrzanow NaszeMiasto.pl;
- Wpisz komentarz na forum pod artykułem.**

Zdemontowane tory, ściągnięte podkłady, tony materiałów budowlanych i maszyn składowanych wzdłuż linii - tak obecnie wygląda sytuacja na kolei w Małopolsce. Roboty trwają m.in. w Krakowie, Zabierzowie, Rudawie, Krzeszowicach i Trzebini. Widać już pierwsze efekty. Dwa tygodnie temu otwarty został nowy peron w Jaworznie Szczakowej. Z części nowej infrastruktury korzystają również pasażerowie w Krakowie Mydlnikach i Rudawie.

Rozbierają stare kładki

Prace nabrały tempa, co szczególnie widać w okolicy dworca kolejowego w Trzebini. Rozebrano tam m.in. sporą cześć torowiska i fragment kładki nad torami. Pasażerowie mogą nią dojść z dworca na drugi peron, jednak już nie dostaną się dalej. To duże utrudnie, bo korzystali z niej nie tylko pasażerowie, ale także osoby chcące skrócić sobie drogę z os. Bereska do centrum.

- Teraz trzeba nadkładać kilometrów i iść przez wiadukt kolejowy. Nie jest to przyjemne, szczególnie, że trwa także jego remont - twierdzi Tomasz Rybarczyk, mieszkaniec Trzebini.

Podobne utrudnienia czekają osoby korzystające z kładki przy dworcu w Chrzanowie. Tam dodatkowo zamknięty został znajdujący się przy konstrukcji parking. To teren kolei, który służył pracownikom oraz rodzicom dowożącym dzieci do pobliskiego przedszkola. Teraz samochody parkują m.in. na alei Henryka, co utrudnia jazdę na odcinku od Starej Huty do Siennej. Zwolnienie placu było konieczne, by mogły tamtędy poruszać się duże maszyny budowlane. Ludzie obawiają się, czy kolei po zakończeniu remontu ponownie udostępni ten teren pod parking.

- Nie ma jeszcze podjętych decyzji, co się stanie z placem po zakończeniu inwestycji - informuje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Będą przejścia podziemne

Docelowo stare kładki mają zostać całkowicie zdemontowane. Zastąpią je przejścia podziemne. Ma to być wygodniejsze rozwiązanie dla podróżnych oraz umożliwi zamontowanie urządzeń ułatwiających dotarcie do peronu osobom niepełno-sprawnym. Na obecnych kładkach nie ma podjazdów dla wózków. Ich montaż nie rozwiązałby problemu, gdyż byłby zbyt strome, więc osoba poruszająca się na wózku nie byłaby w stanie samodzielnie dostać się na peron. Obecnie problemy z tym mają również rodzice z dziećmi w wózkach i osoby z bagażami na kółkach.

- Przeniesienie wózka na peron po stromych schodach wymaga sporo siły. Staram się zawsze kogoś poprosić o pomoc. Jestem bardzo ostrożna, bo w wóz-ku wiozę swoje dziecko, a nie worek kartofli - podkreśla Anna Tomaszkiewicz, mieszkanka Chrzanowa.

W przypadku Trzebini dodatkowym argumentem za budową przejścia podziemnego jest podniesienie prędkości pociągów na tej linii do 160 km/godz.

- W takim przypadku, ze względów bezpieczeństwa, rezygnuje się z elementów infrastruktury ulokowanych nad torami kolejowymi - wyjaśnia Piotr Hamarnik.

Większości osób to rozwiązanie się podoba, choć pojawiają się także obawy. Niektórzy uważają, że strach będzie tamtędy chodzić np. nocą.

Budowa przejścia podziemnego w Chrzanowie zakończy się na przełomie 2019 i 2020 r., natomiast w Trzebini na początku 2020 r. Jest to zadanie etapowe, więc część obiektu może być udostępniona podróżnym wcześniej.

Budowa nowych przejść to fragment modernizacji linii E30. Koszt remontu odcinka E30 Katowice-Kraków wynosi ponad 2 mld zł. Zakończenie prac na całej trasie planowane jest na 2020 r. Wówczas podróż pociągiem ma stać się szybsza. Obecnie z Chrzanowa do Krakowa jedzie się nawet 2 godz., bo niektóre kursy realizowane są przy wykorzystaniu autobusów, do których w Krzeszowicach przesiadają się pasażerowie. Po zakończeniu prac będzie można dojechać do Krakowa w czasie ok. 50 min, to znaczy tyle co kilkanaście lat temu.

Nowy wiadukt kolejowy w Trzebini

W trzecim kwartale tego roku ma rozpocząć się budowa wiaduktu kolejowego na ul. Słowackiego w Trzebini. Obiekt ten zastąpi dotychczasowy przejazd z rogatkami. Budowa wiaduktu poprawi bezpieczeństwo kierowców i pieszych oraz upłynni ruch. Obecnie czasem na otwarcie szlabanów trzeba czekać kilkanaście minut. Inwestycja wiąże się z kilkumiesięcznymi utrudnieniami dla kierowców, gdyż droga zostanie zamknięta, a objazd wytyczony DK 79.

Budowa w Balinie i Luszowicach

Na zaawansowanym etapie znajduje się budowa wiaduktów w Balinie i Luszowicach (gm. Chrzanów). Obiekt w Balinie zastąpi przejazd z rogatkami, by upłynnić ruch w tym miejscu. W Luszowicach zostanie wybudowany wiadukt ok. 60 metrów dalej w kierunku Jaworzna od starego przejazdu. Dotychczasowy jest zbyt mały, ruch odbywa się tam wahadłowo, a piesi przeciskają się pomiędzy samochodami. Nowy będzie wyższy i szerszy. Ma mieć dwa pasy jezdni. Zakończenie budowy wiaduktów planowane jest na pierwsze półrocze 2019 r.

WIDEO: Latamy coraz więcej

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

**Chcesz podzielić się informacjami o swoim regionie, zgłosić problem, zainterweniować w jakiejś sprawie? Daj nam znać! Poinformujemy innych. Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo!

- Przyślij je na adres [email protected];
- Wyślij za pomocą Facebooka: Chrzanow NaszeMiasto.pl;
- Wpisz komentarz na forum pod artykułem.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto