Wybierz najlepszy projekt toalety dla Tatrzańskiego Parku Narodowego

Materiał informacyjny KOŁO
Udostępnij:
Zakończył się pierwszy etap 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” – uczestnicy zgłosili swoje projekty obiektów z funkcją toalety, zlokalizowanych koło szlaku w Dolinie Chochołowskiej w Tatrzańskim Parku Narodowym. Teraz pora na zadanie dla internautów – na stronie konkursu trwa głosowanie na najlepszy projekt.

W tegorocznym konkursie marki KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowanym przez firmę Geberit, uczestnicy mieli bardzo trudne zadanie. Już sama lokalizacja była wyzwaniem – Dolina Chochołowska to miejsce szczególne w Tatrach. Piękne, popularne wśród turystów, trudne ze względu na uwarunkowania własnościowe, cenne przyrodniczo i kulturowo. W niewielu dolinach w Tatrach spotkać można tak mocny nacisk na kulturę i tradycję górali jak tu. W niewielu też znajduje się tak wiele zabudowań. Stawianie na terenie Parku nowych budynków, zwłaszcza w głębi dolin, jest rzadkością. Uczestnicy musieli się ściśle trzymać wytycznych dotyczących materiałów, powierzchni, funkcji itp., zawartych w regulaminie. W koncepcjach istotne było zastosowanie rozwiązań umożliwiających dostęp do obiektu wszystkim grupom odbiorców, w tym osobom o szczególnych potrzebach,
z niepełnosprawnościami, starszym czy opiekunom z małymi dziećmi. Dla organizatorów ważne było również projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju, wykorzystanie materiałów naturalnych oraz przyjaznych dla środowiska, zastosowanie źródeł energii odnawialnej, odzysk wody. Ważnym aspektem projektów miały być rozwiązania mające na celu zmianę nieekologicznych zachowań turystów. Konkurs doskonale wpisuje się w plan poprawy warunków sanitarnych realizowany przez TPN, polegający m.in. na zastąpieniu przenośnych ubikacji typu toi-toi toaletami stacjonarnymi. Więcej na ten temat można się dowiedzieć z krótkiego filmu, w którym dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski, opowiada o obecnej sytuacji i prowadzonych działaniach.

https://www.youtube.com/watch?v=m2VzfwywICQ

Zagłosuj na najlepszy projekt

Nadesłane na konkurs prace zostaną ocenione przez jury – znakomitych architektów, przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego i lokalnej administracji, artystów związanych z Zakopanem oraz organizatora. Werdykt poznamy 29 listopada 2021 roku. Tego samego dnia dowiemy się także, która praca najbardziej spodobała się internautom. Każdy może wziąć udział w głosowaniu na stronie www.konkurskolo.pl/projekty i wybrać swojego faworyta. Internauci mogą oddać jeden głos na dobę, do 28 października 2021. Autor pracy, która zdobędzie najwięcej głosów, dostanie nagrodę w wysokości 1000 zł. Czy wybór internautów pokryje się z wyborem jurorów? Zdaniem arch. Roberta Koniecznego, który zasiada w gronie jury konkursu, byłby to dobry znak. – Moim marzeniem jest, żeby werdykty profesjonalistów i publiczności były identyczne. To by świadczyło o tym, że robota została zrobiona, że mamy kapitalne, wyedukowane społeczeństwo. Dzięki takim inicjatywom, jak konkurs „Projekt Łazienki” możemy docierać do ludzi z naszą wiedzą i uświadamiać, jak bardzo ważna jest architektura w naszym życiu codziennym. Mówiąc w skrócie – ubikacja też jest architekturą i też może, a nawet powinna, być świetnie zaprojektowana, aby spełniać oczekiwania wszystkich uczestników życia publicznego – mówi Robert Konieczny.

W tegorocznym projekcie uczestnikami, o których wspomina architekt, są przede wszystkim turyści odwiedzający góry. Z ankiety przeprowadzonej wśród nich w związku z konkursem wynika ogólne niezadowolenie z warunków sanitarnych panujących na górskich szlakach w Polsce. Ponad połowa respondentów zdefiniowała go jako „słaby” lub „bardzo słaby”. Negatywnie zostało ocenione również przystosowanie toalet dla osób ze szczególnymi potrzebami (osób z niepełnosprawnością lub seniorów) – prawie 76% oddało odpowiedź „słaby” lub „bardzo słaby”. Jako główne problemy, które świadczą o niskim standardzie toalety, ankietowani wskazywali najczęściej stan czystości, brzydki zapach, małą dostępność na szlakach, brak papieru toaletowego lub kolejki (zwłaszcza w sezonie turystycznym). A co według respondentów powinno się w takiej toalecie znaleźć? Większość wskazała przestrzeń do odłożenia plecaka czy kurtki, a także bezdotykowe sprzęty, takie jak np. elektroniczne baterie bezdotykowe Brenta i Piave z oferty Geberit. Pełny raport sporządzony na podstawie wyników ankiety jest dostępny na stronie: https://konkurskolo.pl/blog/raport-co-turysci-sadza-o-stanie-sanitarnym-w-gorach-wyniki-ankiety/

Droga do sukcesu

Konkurs na projekt toalety publicznej organizowany przez Geberit od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród architektów. W ciągu niemal ćwierć wieku wzięło w nim udział kilka tysięcy uczestników. Dla wielu laureatów i wyróżnionych był przepustką do kariery zawodowej – tak było m.in. w przypadku arch. Jacka Tryca, który zdobył wyróżnienie w pierwszej edycji konkursu w 1998 roku. Był wtedy studentem drugiego roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Fakt, że jego projekt został zauważony i doceniony miał bardzo duży wpływ na życie młodego architekta. Od razu po konkursie nawiązał współpracę z marką KOŁO i jeszcze będąc na studiach założył własną pracownię projektową. Architekt opowiedział o tym w krótkim wywiadzie w ramach cyklu „Rozmowy naturalne” który powstał w związku z akcją NIE OLEWAMY NATURY. Zachęcamy do obejrzenia rozmowy: https://www.youtube.com/watch?v=1b30TyYZMK4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybierz najlepszy projekt toalety dla Tatrzańskiego Parku Narodowego - Warszawa Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie