Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydziały unijne udowadniają swoją przydatność

KINGA FROMLEWICZ
fot. Agnieszka Filipowicz
fot. Agnieszka Filipowicz
Kiedy nie tak dawno wszystkie urzędy tworzyły wydziały tzw. europejskie, wielu wątpiło w ich przydatność. Pracownicy tam zatrudnieni muszą więc stale udowadniać, że są potrzebni i udaje im się zdobywanie pieniędzy z ...

Kiedy nie tak dawno wszystkie urzędy tworzyły wydziały tzw. europejskie, wielu wątpiło w ich przydatność. Pracownicy tam zatrudnieni muszą więc stale udowadniać, że są potrzebni i udaje im się zdobywanie pieniędzy z zewnątrz.

Jak zwykle jednym udaje się to bardziej, innym mniej.
Zdarza się, że do osiągnięć wydziału zaliczany jest np. udział pracowników w organizacji dni miasta, jak to się stało w Trzebini. Faktem pozostaje, że do miast trafiło w tym roku trochę pieniędzy właśnie dzięki ich staraniom. Sami pracownicy piszący wnioski przyznają, że piszą i piszą, a pieniądze tr udno zdobyć, zwłaszcza te z programów strukturalnych. Dobrą tendencją, jaką można zaobserwować, są wspólne wnioski kilku gmin. Tak udało się zdobyć ponad 140 tys. zł w ramach programu Leader Plus, który będą realizować wszystkie gminy powiatu chrzanowskiego z wyłączeniem Trzebini.

"W pół drogi" to projekt, którego efektem ma być powstanie tzw. lokalnych grup działania. Wypracują one wspólną strategię rozwoju dla terenów miejskich i poprzemysłowych. - Na rozpatrzenie czekają nasze wnioski dotyczące rozbudowy Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz budynków Zarządu Budynków Komunalnych - mówi Józefa Zielińska z Gminnego Centrum Informacji, które zajmuje się w Chrzanowie pisaniem wniosków. W Libiążu blisko 540 tys. złotych (czyli 50 proc. kosztów) udało się zdobyć na przebudowę ulic Wilczej i Paprociej, dróg dojazdowych do terenów inwestycyjnych.

- Chodzi o budowę dojazdu do spółki Thermoplast, terenów po byłym Ruchu II KWK Janina oraz do działek, które gmina przeznacza pod inwestycje - wyjaśnia Magdalena Kozak-Walczak z libiąskiego urzędu. Trzebinia przygotowała aż trzynaście wniosków w tym roku. Dotacje otrzymało sześć z nich. Za ponad 617 tysięcy złotych zostanie wsparta budowa centrum Lgoty oraz parkingi przy zalewie Balaton. Ponadto pieniądze przeznaczono na remonty dwóch wiejskich ośrodków zdrowia w Psarach i Myślachowicach. W ramach dwóch edycji akcji "Napełniamy talerzyki" trzebińskie placówki oświatowe dostały jeszcze żywność na równowartość około 123 tysięcy złotych.

Chrzanowskiemu starostwu udało się pozyskać pieniądze na program stypendialny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Europejski Fundusz Społeczny przyznał na ten cel ponad 188 tys. złotych, dzięki czemu wsparcie otrzyma 157 uczniów. Powiat chrzanowski jest również partnerem w małopolskim programie stypendialnym na rok akademicki 2005/2006. Z pieniędzy unijnych zostanie przebudowana droga powiatowa z ulicami Działkową, 21 Stycznia, Sierszańską w Chrzanowie oraz Chrzanowską i Leśną w Trzebini. Dotacja na ten cel to ponad 870 tys. zł. Z kolei 714 tysięcy złotych przyznano na przebudowę innej drogi powiatowej w ciągu ulic Jana Pawła II i Kopalnianej w Trzebini. Powiat chrzanowski jest także partnerem w projekcie dotyczącym rozwoju elektronicznej administracji w Małopolsce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto