Wynagrodzenia w służbie zdrowia. Ile zarabiają lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni ratujący nasze życie i zdrowie?

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Wynagrodzenia w służbie zdrowia. Ile zarabiają lekarze, pielęgniarki, ratownicy... Zobacz zarobki w służbie zdrowia kolejnych slajdach >>>
Wynagrodzenia w służbie zdrowia. Ile zarabiają lekarze, pielęgniarki, ratownicy... Zobacz zarobki w służbie zdrowia kolejnych slajdach >>>Pixabay/zdjęcie poglądowe
Udostępnij:
Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni stali się autentycznymi bohaterami czasów pandemii. Coraz bardziej przepracowani starają się codziennie ratować zdrowie i życie tysięcy chorujących Polaków. Czy są za to odpowiednio wynagradzani? Jak naprawdę wyglądają zarobki w poszczególnych grupach zawodów medycznych: od farmaceutów, stomatologów i fizjoterapeutów po lekarzy specjalistów? Sprawdził to Polski Instytut Ekonomiczny. Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) dokonał analizy zarobków wśród osób wykonujących zawody medyczne na podstawie bazy danych Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów. W raporcie przeanalizowano zarobki lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.

Dane, które zostały zaprezentowane przez Polski Instytut Ekonomiczny – pomimo dostępnych danych za 2020 r. – są z 2019 r. Powód jest prosty: dane za miniony rok mogą być znacząco inne niż w normalnej sytuacji, ze względu na COVID-19 i dodatki pandemiczne. Przychody lekarzy były w tym czasie znacząco wyższe. Wiele osób zarabiało kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Z analizy PIE wynika, że mediana zarobków lekarzy wyniosła w 2019 r. 16 tys. zł brutto. Mówimy o medianie, co oznacza, że połowa lekarzy zarabiała mniej, a połowa więcej. Około 11 proc. lekarzy zarabiało mniej niż 5 tys. zł. Większość, bo trzy czwarte, otrzymywała powyżej 10 tys. zł brutto miesięcznie. Ponad jedna czwarta (28 proc.) zarabiała ponad 25 tys. zł.

Wynagrodzenia w służbie zdrowia: wiele zależy od regionu, ale także płci

Oczywiście, mnóstwo zależy także od stażu pracy: w niektórych zawodach medycznych, z lekarzem na czele, odgrywa on bardzo dużą rolę, tym bardziej że nakładają się na to uzyskane specjalizacje.

Według raportu najwięcej zarabiają lekarze w wieku 50-64 lata, a najmniej 29-latkowie i młodsi. Mediana zarobków lekarzy przed 29. rokiem życia, czyli najczęściej przed specjalizacją, wynosiła ok. 9 tys. zł. Różnice w zarobkach występują także w podziale na płeć. Mediana przychodu lekarek (13,9 tys. zł) stanowiła niecałe 66 proc. mediany przychodu lekarzy (21,2 tys.).

W przypadku pielęgniarek i położnych najwyższe zarobki notowano w grupie wiekowej 40-49 lat, a najniższe w grupie 65 i więcej lat. Z kolei wśród diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów najwyższą medianą przychodów również mogły pochwalić się osoby z grupy wiekowej 40-49, ale już najniższą, podobnie jak u lekarzy, notuje najmłodsza grupa wiekowa (29 i mniej lat).

Chcesz poznać szczegóły ile zarabiają konkretni specjaliści? Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Wynagrodzenia w służbie zdrowia. Ile zarabiają lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni ratujący nasze życie i zdrowie? - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie