Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z kredytami hipotecznymi tak źle nie było od 14 lat. Spłacamy jedne z najdroższych kredytów w Europie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce należało do najwyższych w Europie nawet przed podniesieniem stóp procentowych.
Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce należało do najwyższych w Europie nawet przed podniesieniem stóp procentowych. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Polskie kredyty hipoteczne już przed podwyżką stóp procentowych były jednymi z najdroższych w Europie, a od tamtej pory tylko drożeją. Nic więc dziwnego, że w styczniu 2022 r. banki udzielające kredytów odnotowały najgorsze wyniki od czasów kryzysu gospodarczego w 2008 r. Nawet kredyty ze stałym oprocentowaniem, które miały ułatwić zakup M, są dziś bardzo kosztowne.

Kredyty hipoteczne zbyt drogie, by je brać

Polacy coraz mniej chętnie pożyczają pieniądze na zakup nieruchomości – wynika z danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski. W styczniu 2022 r. łączna wartość udzielonych w naszym kraju kredytów na mieszkanie była zaledwie o 0,4 proc. wyższa niż w grudniu. Oznacza to, że sprzedaż kredytów bardzo spadła, gdyż decydujemy się na nie dużo rzadziej. To ogromna zmiana – w poprzednich latach z miesiąca na miesiąc zadłużaliśmy się coraz liczniej i na coraz wyższe kwoty.

– Rosnące stopy procentowe powodują dziś (...), że kredyty są o niemal 40 proc. droższe niż przed podwyżkami stóp procentowych. Ponadto przy droższym długu o kredyt jest po prostu trudniej – zauważają analitycy firmy HRE Investments cytowani przez bankier.pl.

Jak zauważają eksperci, tak słabych wyników w zakresie kredytów banki nie odnotowały od października 2008 r. – a trzeba pamiętać, że trwał wówczas globalny kryzys gospodarczy.

Analitycy NBP nazywają obecną sytuację „zimą w hipotekach” i wskazują, że główną przyczyną jest niechęć Polaków do zadłużania się w okresie gwałtownie rosnących stóp procentowych. Tym bardziej, że według szacunków banków cytowanych przez money.pl stopy procentowe mogą wzrosnąć aż do poziomu 4–5 proc. (dziś 2,75 proc.).

– Popyt na kredyty mieszkaniowe może odżyć, kiedy zniknie niepewność co do docelowego poziomu stóp procentowych. Tym bardziej, im niższy będzie ten poziom – prognozują eksperci.

Polskie kredyty mieszkaniowe wśród najdroższych w Europie

„Zima w hipotekach” nie powinna dziwić, jeśli spojrzy się na dane udostępnione przez Europejską Federację Kredytu Hipotecznego. Jak się okazuje, już przed podwyżką stóp procentowych jesienią 2021 r. kredyty w Polsce należały do najwyżej oprocentowanych w Europie. W październiku 2021 r. przeciętny kredyt hipoteczny udzielany w naszym kraju miał oprocentowanie 2,90 proc., co było trzecim najwyższym wynikiem na kontynencie. Drożej było tylko na Węgrzech i w Rumunii. Dla porównania w Czechach średnie oprocentowanie wynosiło w tym samym czasie 2,80 proc., a w Niemczech 1,28 proc.

Podobne wyniki – pokazujące zarazem, że od tamtej pory kredyty tylko w naszym kraju drożały – odnotował NBP. Wystarczy spojrzeć na zmieniające się liczby. Średnie oprocentowanie nowego kredytu na M w kolejnych miesiącach wynosiło:

  • sierpień 2021 – 2,9 proc.,
  • wrzesień 2021 – 3,0 proc.,
  • listopad 2021 – 3,7 proc.,
  • grudzień 2021 – 4,7 proc.

Jak wspomniano, nie ma wątpliwości, że w najbliższych miesiącach trend wzrostowy będzie trwał nadal.

Nawet kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem drożeje

Gwałtownie rosnące raty kredytów stanowiły przykrą niespodziankę dla wielu polskich gospodarstw domowych i – jak pokazują liczby – zniechęciły kolejne osoby do zaciągania zobowiązań. Wydawać by się mogło, że w tej sytuacji wzrośnie zainteresowanie kredytami ze stałym oprocentowaniem, które dają pewność, że przez kilka lat rata pozostanie na dotychczasowym poziomie. Niestety, również ta opcja staje się coraz mniej opłacalna.

Jak podają analitycy serwisu bankier.pl, chcąc wziąć kredyt ze stałym oprocentowaniem w lutym 2022 r., trzeba było przygotować się na oprocentowanie nawet powyżej 7 proc.. Tymczasem zaledwie kilka miesięcy temu było to 3–4 proc. Warto pamiętać, że oprocentowanie takich zobowiązań zawsze jest wyższe niż w przypadku typowych kredytów ze zmienną stawką, gdyż klient dopłaca za „zamrożenie” raty (zwykle na okres 5–7 lat).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z kredytami hipotecznymi tak źle nie było od 14 lat. Spłacamy jedne z najdroższych kredytów w Europie - RegioDom.pl

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto