Zakup czy wynajem auta? Co się bardziej opłaca i kiedy?

Akcja specjalna Gazety Krakowskiej
Jeszcze do niedawna nie wyobrażaliśmy sobie by, zamiast kupić auto, można je było po prostu wynająć. Jednak coraz częściej decydujemy się właśnie na taką formę korzystania z samochodu. Kiedy zatem opłaci się nam kupić samochód, a kiedy go wypożyczyć?

Wiele lat temu posiadanie auta na własność było nie tylko synonimem pewnego rodzaju luksusu i niezależności, ale przede wszystkim zaradności. Ten, kto miał samochód, zyskiwał zupełnie nowy status, a świat praktycznie stał dla niego otworem...
Z drugiej strony nie istniały wtedy możliwości wynajęcia czy wypożyczenia auta na taką skalę, z jaką mamy do czynienia obecnie.

Czasy się zmieniły i coraz mniej osób jest przywiązanych do posiadania auta. Dziś powodzeniem cieszy się wypożyczenie samochodu nie tylko na kilka, kilkanaście dni, ale nawet na minuty. Nie musimy zatem jednorazowo wydawać sporej sumy, by stać się posiadaczem "czterech kółek", bo możemy w rozsądnej cenie wynająć lub wypożyczyć samochód. Powstaje zatem pytanie: kupić czy wynajmować samochód? Kiedy i co się bardziej opłaca?

tekst ALT

Wynajem samochodu, kiedy warto to zrobić?

Mówiąc o wynajmowaniu samochodu, możemy mieć na myśli zarówno wynajem krótko, jak i długoterminowy.

Ten krótkoterminowy, nawet na minuty, dzięki prostocie działania zyskał ogromną popularność głównie w dużych aglomeracjach miejskich. Tam, gdzie potrzebujemy szybko coś załatwić czy przewieźć, a nie chcemy korzystać na przykład z usług korporacji taksówkarskich. Pozwala on nam również na sporą swobodę.

Usługa krótkoterminowego wynajmu skierowana jest zatem do tych osób, które nie mają własnego pojazdu, jednak od czasu do czasu chcieliby z niego skorzystać. Bardzo często z usług car sharingu korzystają także ci, którzy mają własny samochód, ale przebywają w innym mieście i chcą się po nim swobodnie poruszać czy potrzebują auta o większej pojemności, by zrobić przeprowadzkę lub większe zakupy.

Bardzo popularne jest też wynajmowanie auta na wakacje lub w celu odbycia konkretnej podróży.

Zaletami krótkoterminowego wynajmu są przede wszystkim:

  • wynajęcie samochodu na konkretny czas, na jaki go potrzebujemy;
  • wynajęcie auta o pojemności, klasie czy wyposażeniu, jakie akurat w danym momencie potrzebujemy;
  • stosunkowo łatwe formalności;
  • brak konieczności zakupu auta;
  • brak konieczności myślenia o przeglądach, naprawach czy ubezpieczeniu pojazdu.

Wadą krótkoterminowego wynajmu samochodu, są zazwyczaj wyższe koszty jednostkowe za każdy przejechany kilometr w porównaniu do auta, którego jesteśmy właścicielem.

Wynajem krótkoterminowy będzie jednak problematyczny, jeśli potrzebujemy auta praktycznie na co dzień. Wtedy koszty takiego rozwiązania mogą okazać się dość wysokie. Sensownym rozwiązaniem może być wynajem długoterminowy.

Wynajem długoterminowy samochodu - na czym polega?

Jeśli auto potrzebne nam jest praktycznie co dzień, ale nie chcemy decydować się na jego zakup, wtedy rozsądnym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy.

Polega on na regularnym, comiesięcznym, opłacaniu abonamentu za możliwość wykorzystywania auta.

Wysokość takiego abonamentu zależy od kilku czynników:

  • wyboru modelu auta, jego wersji silnikowej i wyposażeniowej;
  • okresu wynajmu;
  • wysokości wkładu własnego;
  • planowanego rocznego przebiegu.

Zaletą wynajmu długoterminowego samochodu jest przede wszystkim brak konieczności wydawania jednorazowo dużej kwoty na zakup pojazdu. Nie musimy się także martwić o jego serwis, naprawy czy ubezpieczenie. Na koniec umowy możemy albo zwrócić samochód, albo korzystnie go wykupić. Praktycznie zatem płacimy tylko i wyłącznie koszt utraty wartości pojazdu, co i tak by nas dotyczyło gdybyśmy posiadali takie auto na własność.

Wadą wynajmu długoterminowego jest konieczność określenia planowanego rocznego przebiegu. Jeśli będzie on wyższy, niż założyliśmy, wtedy wynajmujący za każdy dodatkowy kilometr policzy nam dodatkową stawkę. Musimy także pamiętać, że auto nie jest naszą własnością i na przykład każdy wyjazd za granicę musi być uzgodniony z wynajmującym, podobnie jak wszelkiego rodzaju przeróbki lub dodanie wyposażenia (np. hak holowniczy).

Zakup samochodu za gotówkę - czy to najlepsza opcja?

Tradycjonaliści wiedzą swoje - lepiej jest kupić i już! Fakt, zaletą zakupu samochodu za gotówkę jest możliwość swobodnego nim dysponowania. Możemy doposażać go, jak chcemy, jechać gdzie chcemy, nie musimy tłumaczyć się z przebiegu, możemy ubezpieczyć auto, gdzie chcemy i nie korzystać z serwisu ASO. Poza tym, per saldo w długim okresie czasu, koszty używania samochodu przez nas będą zawsze mniejsze niż w przypadku wynajmu. To niewątpliwe zalety.

Ale są i wady. Przede wszystkim od razu wydajemy dość dużą kwotę, która znacznie uszczupli nasz domowy budżet. Musimy też pamiętać o przeglądach, wymianach i ubezpieczeniach. Jeśli nie korzystamy z samochodu przez dłuższy okres czasu, to także obciążają nas koszty eksploatacyjne (ubezpieczenia, przeglądy rejestracyjne), choć być może tego tak nie odczuwamy. I to my, kiedy zechcemy wymienić auto, będziemy musieli zadbać o pozyskanie na niego nowego nabywcy. A to czasami nie jest takie proste.

Wynajem samochodu czy zakup - co wybrać?

Generalnie każda opcja ma swoje zalety, jak i wady. Zanim zdecydujemy się na konkretny wybór, dobrze jest przeprowadzić finansową symulację, która z możliwości będzie dla nas optymalna, a co ważne - najtańsza biorąc pod uwagę nasze finanse.

Partner cyklu

tekst ALT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakup czy wynajem auta? Co się bardziej opłaca i kiedy? - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto