Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł prof. Feliks Kiryk, były rektor UP. Przez wiele lat współtworzył "Rocznik Sądecki"

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
Prof. Feliks Kiryk podczas pogrzebu red. Jerzego Leśniaka w Nowym Sączu. 24. 08. 2017.
Prof. Feliks Kiryk podczas pogrzebu red. Jerzego Leśniaka w Nowym Sączu. 24. 08. 2017. Stanisław Śmierciak
W niedzielę, 24 kwietnia 2022 r., dotarła wiadomość o śmierci prof. Feliksa Kiryka. Znakomitego badacza, znawcy i popularyzatora dziejów średniowiecza. Naukowca, który przed laty był rektorem Akademii Pedagogicznej w Krakowie, a przez kilkadziesiąt lat stał na czele Rady Naukowej, czyli Kolegium Redakcyjnego "Rocznika Sądeckiego" wydawnictwa zainicjowanego w 1939 r. a poświęconego dziejom miasta i regionu. Pod jego redakcją ukazały się m.in. wielotomowe publikacje o historii Nowego Sącza, Limanowej, Starego Sącza, a także wielu innych miast i regionów. Profesor miał 89 lat.

FLESZ - Polskie parafie pomagają uchodźcom

od 16 lat

Profesor Feliks Kiryk był autorytetem naukowym, ale także jako człowiek o bardzo szerokich horyzontach i olbrzymiej wrażliwości na prawdę przeszłości, której mozolnie dociekał i której poznawania, wyjaśniania i zrozumienia, a nie jej przekłamywania, domagał się od wszystkich. Mając olbrzymia wiedzę i doświadczenie umiał słuchać innych i w ich pracy badawczej nie narzucać swoich ocen oraz poglądów. Dyskretnie pomagał, kierunkował, ułatwiał dotarcie do źródeł. Zawsze cieszył się bardziej sukcesami innych niż własnymi. Wiek rozmówcy, współpracownika czy polemisty nie miał dla Niego znaczenia. Wszystkich traktował z szacunkiem.

Pamiętam sytuację sprzed lat, w której pilnie potrzebowałem wypowiedzi Pana Profesora do przygotowywanego materiału w "Gazecie Krakowskiej". Była niedziela i to wieczór. Zatelefonowałem na prywatny, domowy, telefon wybitnego naukowca. Odebrała żona Pana Profesora. Wyjaśniłem w czym problem. Powiedziała "mąż zaraz podejdzie, tylko muszę Go obudzić". Nie czekając na moją reakcje poszła. Po chwili Pan Profesor przedstawiał swój punkt widzenia na interesujący mnie problem. Uprzedzając pytanie o autoryzację stwierdził, że nie będzie konieczna, bo wierzy w rzetelność przekazu myśli, które przedstawił.

Przez kilkadziesiąt lat pan profesor Feliks Kiryk stał na czele Rady Naukowej, czyli Kolegium Redakcyjnego "Rocznika Sądeckiego" wydawnictwa zainicjowanego w 1939 r. a poświęconego dziejom miasta i regionu. W tym działaniu bardzo blisko współpracował z redaktorem Jerzym Leśniakiem, który w redakcji tego wydawnictwa odnalazł się po odejściu z nowosądeckiego Oddziału "Gazety Krakowskiej". W 2017 r. z wielkim smutkiem mówił o Redaktorze podczas pogrzebu pi Jego nagłej i bardzo przedwczesnej śmierci.

Profesor Kiryk przewodził zespołowi naukowców, którzy na obchodzony w 1992 r, jubileusz 700-lecia lokacji miasta Nowego Sącza przygotowali monumentalne, trzytomowe, opracowanie "Dzieje Nowego Sącza". Stał też czele zespołów, które przygotowały oraz opublikowały podobne prace poświęcone historii m.in. Limanowej i Starego Sącza. Również Tarnowa, Brzeska, Krakowa, Mielca, Sandomierza.

Naukowiec, który był rektorem Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w latach 1993/94 – 1998/99, ma w swoim dorobku opublikowanie ponad 350 prac poświęconych historii Polski i jej miast. Dorobku tego już nie pomnoży. Niestety. Zmarł w wieku 89 lat. Był uhonorowany wieloma bardzo wysokimi odznaczeniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto