Zmiany na paznokciach: co oznaczają białe plamy, bruzdy i paski? Po czym rozpoznać zanokcicę, łuszczycę i grzybicę paznokci?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Zdrowe paznokcie mają różowy odcień i gładką, lśniącą płytkę. Ich nieprawidłowy wygląd to nie tylko problem kosmetyczny – plamy, bruzdy i inne nieprawidłowości często wskazują na problemy zdrowotne, a nawet poważne choroby! 

Sprawdź, o czym mogą świadczyć zmiany na paznokciach! 

Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Zdrowe paznokcie mają różowy odcień i gładką, lśniącą płytkę. Ich nieprawidłowy wygląd to nie tylko problem kosmetyczny – plamy, bruzdy i inne nieprawidłowości często wskazują na problemy zdrowotne, a nawet poważne choroby! Sprawdź, o czym mogą świadczyć zmiany na paznokciach! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Natalya Sambulova/123RF
Udostępnij:
Wygląd paznokci świadczy nie tylko o ich kondycji – to również źródło informacji na temat ogólnego stanu zdrowia. Zmiany wyglądu i kształtu płytki często wskazują na rozwój chorób krążeniowych, oddechowych czy zapalnych na tle immunologicznym. Wyjaśniamy, o czym mogą świadczyć białe plamy na paznokciach, bruzdy, paski, kropki, przebarwiania i uszkodzenia płytki, a także w jaki sposób rozpoznać zastrzał, zanokcicę, łuszczycę i grzybicę paznokci.

Spis treści

Jak zbudowany jest paznokieć?

Paznokieć jest wypukłą, elastyczną i przezroczystą płytką rogową, zbudowaną z białek keratynowych. Stanowi wytwór naskórka i jest najtwardsza w wierzchniej warstwie. Chroni położone pod spodem, dobrze ukrwione łożysko – sprawia to, że przy prawidłowym dotlenieniu kończyn ma różowy kolor.

Paznokieć jest zbudowany z następujących elementów:

 • płytka – to trzon paznokcia rozciągający się od korzenia po wolny brzeg,
 • macierz – silnie ukrwione miejsce wzrostu paznokcia, nazywane też korzeniem; znajduje się pod naskórkiem i jest zbudowana z nabłonka rogowaciejącego bez warstwy ziarnistej,
 • brzeg wolny – część płytki wyrastająca ponad opuszkę palca (w odróżnieniu od brzegu zakrytego),
 • łożysko – zawierająca macierz tkanka położona pod płytką, która odżywia paznokieć,
 • obłączek – widoczna część macierzy paznokcia w postaci jasnego półksiężyca na początku płytki, często nieco wzniesiona nad jej poziom,
 • wał paznokciowy – fałd skórny, który chroni brzeg zakryty paznokcia i z trzech stron mocuje płytkę na palcu; brzeg wału proksymalnego jest pokryty obrąbkiem naskórkowym, inaczej oskórkiem (w odróżnieniu od wałów bocznych).

Zdrowe paznokcie to nie tylko zasługa prawidłowej pielęgnacji i ochrony przed szkodliwymi czynnikami, ale też dobrego stanu organizmu. Gdy wygląd płytki zaczyna odbiegać od normy, kształt paznokcia jest nieprawidłowy albo pojawiają się jego uszkodzenia, przyczyną może być poważniejsza choroba.

Dowiedz się więcej na temat:

Prawidłowy kształt paznokcia i wygląd płytki

Kształt paznokcia zależy od cech indywidualnych, wpływu czynników zdrowotnych czy stylu życia, np. bardziej płaskie płytki występują w przypadku pracy fizycznej. Natomiast kształt wolnego brzegu paznokcia powinien być dopasowany do kształtu palca i opuszki.

Wielkość płytki związana jest z wymiarami palców, grubość jest większa u osób starszych oraz u mężczyzn niż u kobiet, a jej długość przyrasta w tempie 0,5-1,33 mm na tydzień; zwykle jest to ok. 1 mm. Pełny proces odrastania paznokcia trwa około 100 dni.

Zdrowy paznokieć ma gładką i lśniącą płytkę o różowym odcieniu, która sięga końca opuszki. Do jej nieestetycznego skrócenia dochodzi zwłaszcza u osób obgryzających paznokcie, co skutkuje nieodwracalnymi zmianami w ich kształcie.

Wygląd i tempo wzrostu paznokci zależą od diety, stylu życia, pory roku i wieku, a także problemów takich jak choroby paznokci, skóry, a także ogólnoustrojowe. W tym ostatnim przypadku zmiany dotyczą zwykle więcej niż jednego paznokcia.

Stan tej części ciała często nie jest jedynie problemem kosmetycznym, znacząco wpływa też na samopoczucie, przyczyniając się do pogorszenia jakości życia.

Problemy z paznokciami często mają charakter zanikowy lub przerostowy, pojawiają się przebarwienia i uszkodzenia. Do zmian, które powinny zwrócić uwagę, należą szczególnie:

 • białe plamki i kropki na paznokciach,
 • podłużne (pionowe) i poprzeczne bruzdy na paznokciach,
 • paski na paznokciach,
 • kropki na paznokciach,
 • plamy i przebarwienia na paznokciach,
 • wylew podskórny,
 • uszkodzenie płytki paznokciowej,
 • odwarstwienie płytki paznokciowej,
 • stan zapalny wału paznokciowego.

Sprawdź, jak wyglądają najczęstsze zmiany na paznokciach i jakie mogą być przyczyny ich powstania!

Źródła:

ZOBACZ: Żółte zabarwienie paznokci – co jest jego przyczyną?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany na paznokciach: co oznaczają białe plamy, bruzdy i paski? Po czym rozpoznać zanokcicę, łuszczycę i grzybicę paznokci? - Strona Zdrowia

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Chetnie pomoge z wszelkimi zmianami

https://balibeauty.pl/

https://balibeauty.pl/blog/paznokcie-wroclaw-metody/
c
czytelniczka

Mi dermatolog zalecił na łuszczyce paznokci preparat dr Michaelsa (centrumluszczycy.pl). Stosować regularnie i czekać na efekty. Rzeczywiście paznokcie rosły już w lepszym stanie i bez zmian łuszczycowych, sprawdził się rewelacyjnie

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie