MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych ma już 60 lat i ciekawe plany

Redakcja
Archiwum prywatne
Dzięki działalności Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK w Chrzanowie wiele osób mogło rozpocząć swoją przygodę z górami. Prezes Koła Krzysztof Hudzik podsumował jego działalność, zdradził plany na przyszłość oraz opowiedział o tym, jak zostać przewodnikiem.

Wasze Koło świętowało ostatnio 60-lecie istnienia. Pan natomiast po raz drugi został wybrany jego prezesem. Co pan uważa, za największy sukces koła?

W tym czasie udało się współorganizować i prowadzić setki wycieczek. Największym wyzwaniem była organizacja w zeszłym roku (2016) pielgrzymki dla przewodników z całej Polski w Częstochowie. Uczestniczyło w niej 1,6 tys. osób. Koło otrzymało odznaczenia: „Za zasługi dla przewodnictwa”, „Złota Odznaka PTTK”, liczne dyplomy.

Ile członków liczy obecnie wasze Koło. Trudno jest zostać przewodnikiem?

Na dziś Koło liczy 20 przewodników. Chcielibyśmy, aby było ich więcej, liczymy na dopływ młodej krwi. Niestety uzyskanie uprawnień przewodnika, nie jest proste. Obecnie takowe można zdobywać np. w organizacjach działających przy uczelniach. Niewiele osób się jednak na to decyduje, ponieważ wymaga to dużo czasu, nauki i pieniędzy. Same wykłady to ponad 200 godzin. Do tego dochodzą zajęcia w terenie, wycieczki. Jeśli ktoś ma wymagające studia, to trudno to z sobą pochodzić.

Jak zatem temu zaradzić?

Chcemy rozpocząć program kształcenia poprzez turystykę. Zacząć pracę z uczniami już w szkołach podstawowych i zarazić ich miłością do gór. Kontynuować kształcenie w szkołach średnich i docelowo także zorganizować w Chrzanowie możliwość odbycia kuru na przewodnika.

Jak zmieniła się turystyka górska na przestrzeni lat?

Kiedyś wyjazd góry to było prawdziwe odkrywanie. Nie było internetu, GPS-u, nie można było wszystkiego sprawdzić przed wyjazdem. Trzeba było szukać map i informacji w przewodnikach. Więcej osób decydowało się na wyjazdy grupowe z przewodnikiem.

Dzięki rozwojowi techniki turystyka indywidualna zyskuje na popularności. To dobry sposób, na rozpoczęcie swojej przygody z górami?

Pierwszy raz wyjeżdżając w góry warto skorzystać z oferty wyjazdu grupowego i pomocy przewodnika. Odpadną nam wszystkie stresy związane z organizacją wyprawy. Podróżowanie z przewodnikiem pozwala także odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca na danym szlaku, poznać historię. Wspólne wyprawy to też nawiązywanie znajomości z ludźmi, których łączy ta sama pasja. Podczas takiej wyprawy można zdobyć cenne doświadczenie i później samodzielnie zorganizować wyjazd w góry.

Kto najczęściej uczestniczy w takich wycieczkach?

Na wycieczki jeżdżą osoby w różnym wieku. Zarówno doświadczeni miłośnicy gór, jak i osoby początkujące, zarówno młode, jak i starsze.

Jaką górę wybrać jako cel swojej pierwszej wyprawy, by zakochać się w górach?

Zdecydowanie polecam Babią Górę.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Chrzanów NaszeMiasto.pl

WIDEO: Jak walczyć ze świątecznymi kaloriami?

Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.

Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy w supermarketach? Sprawdźcie

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto