Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Piast-Ziemowit tłumaczy się ze wstrząsów, jakie dotykają Chełmek. Wyklucza, aby szkody budowlane były z tym związane. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kopalnia Piast-Ziemowit przyznaje, że seria wstrząsów, która dotknęła także Chełmek była związana z jej działalnością, ale wyklucza, aby szkody budowlane zgłaszane przez mieszkańców były z tym związane
Kopalnia Piast-Ziemowit przyznaje, że seria wstrząsów, która dotknęła także Chełmek była związana z jej działalnością, ale wyklucza, aby szkody budowlane zgłaszane przez mieszkańców były z tym związane Polska Grupa Górnicza
W ostatnich tygodniach na terenie gminy Chełmek nasiliły się podziemne wstrząsy związane z działalnością górniczą. W Oddziale KWK Piast-Ziemowit należącym do Polskiej Grupy Górniczej, przyznają, że jest to efekt eksploatacji prowadzonej przez tę kopalnię, ale jednocześnie wykluczają, aby były z tym związane szkody budowlane.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Burmistrz Chełmka do dyrektor kopalni Piast-Ziemowit

Pod koniec sierpnia burmistrz Chełmka Andrzej Saternus w związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców gminy skierował pismo do dyrektora kopalni Piast-Ziemowit z prośbą o wyjaśnienia oraz zminimalizowanie przyczyn występowania wstrząsów.

- Wskutek niemal codziennych silnych tąpnięć, narasta obawa mieszkańców gminy Chełmek o własne zdrowie i o stan techniczny zamieszkałych budynków – stwierdził Andrzej Saternus.

Ponadto wystąpił o możliwość złożenia wniosków o naprawienie szkód w uszkodzonych wskutek tąpnięć budynkach.

Kopalnia Piast-Ziemowit fedruje 2 km od Chełmka

Dyrektor kopalni Piast-Ziemowit Krzysztof Krasucki przyznaje, że seria wstrząsów była związana z eksploatacją górniczą w rejonie ok. 2 km od zachodniej granicy administracyjnej gminy Chełmek.

- Dla mieszkańców zachodniej części gminy Chełmek występowanie wstrząsów i odczuwanie drgań gruntu nie jest zjawiskiem nowym. Obecnie jednak mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością sejsmiczną w tym obszarze, co może wzbudzać względny niepokój - tłumaczy dyrektor Krasucki w odpowiedzi do burmistrza Chełmka.

Zapewnia, że projekty eksploatacji opracowywane są z wykorzystaniem analiz dotyczących maksymalnego ograniczenia zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami. Podkreśla, że skala intensywności sejsmicznej jest na bieżąco monitorowana i w razie potrzeby korygowana. Od 2007 roku na obszarze działalności kopalni funkcjonuje systematycznie rozbudowywana sieć sejsmometryczna. Obecnie składa się z 29 stanowisk, w tym czterech na terenie gminy Chełmek. - Nie ma w Polsce drugiego obszaru o tak gęstej sieci sejsmometrycznej - zaznacza Krzysztof Krasucki.

Kopalnia przedstawiła zapisy ze wspomnianych czterech stacji od 1 czerwca 20023 r., w których wynika, że występujące drgania gruntu mieściły się w wartościach prognozowanych. Od 1 czerwca odnotowano w niej 72 wstrząsy. - Epicentra tych wstrząsów znajdowały się w odległości przekraczające 2 km od granicy gminy Chełmek, co w zasadzie wyklucza ich szkodliwe oddziaływanie na obiekty budowlane zlokalizowane na terenie gminy Chełmek - przekonuje dyrektor kopalni.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto