Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radca prawny Wojciech Stypułkowski wyjaśnia zasady holowania pojazdów

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Zasady holowania pojazdów są ściśle określone w przepisach ruchu drogowego.
Zasady holowania pojazdów są ściśle określone w przepisach ruchu drogowego. Polska Press
Jaka może być prędkość pojazdu holującego i jakie są zasady bezpiecznego holowania. Zagadnienia w tym związane wyjaśnia radca prawny Wojciech Stypułkowski, z kancelarii Lex Projects.

Zasady holowania określa art. 31 i n. prawa o ruchu drogowym. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że: 1. prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem. 2. Pojazd holujący ma włączone światła mijania również w okresie dostatecznej widoczności. 3. W pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba, że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim. 4. Pojazd holowany jest połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy; nie dotyczy to holowania motocykla, który powinien być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie. 5. Pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne; zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, 6. W pojeździe holowanym na połączeniu sztywnym jest sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a w pojeździe holowanym na połączeniu giętkim - dwa układy. 7. Odległość między pojazdami wynosi nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym, a od 4 m do 6 m przy połączeniu giętkim, przy czym połączenie jest oznakowane na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzone w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej; przepisu tego nie stosuje się w razie holowania pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Holowanie nie zawsze jest dozwolone

Ponadto należy pamiętać, iż zabrania się holowania: 1. pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach, chyba, że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia. 2. Pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony. 3. Więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego. 4. Pojazdem z przyczepą (naczepą). 5. Na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto