Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy pomagają seniorom i niepełnosprawnym. Gmina organizuje dowóz na szczepienia przeciwko COVID-19.

OPRAC.:
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Strażacy pomagają w transporcie osób na szczepienia przeciwko COVID 19
Strażacy pomagają w transporcie osób na szczepienia przeciwko COVID 19 OSP Libiąż
Kolejne osoby skorzystały z możliwości dowozu na szczepienia przeciwko COVID-19, który organizuje gmina Libiąż. Pacjentów dowożą druhowie z jednostek OSP w Libiążu, Gromcu i Żarkach. Wystarczy umówić się na konkretny termin szczepienia w jednostce leczniczej, a następnie zgłosić taką potrzebę w magistracie.

Strażacy z OSP Libiąż pomagają w transporcie osób na szczepienia przeciwko COVID 19

Z bezpłatnego transportu mogą skorzystać osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym (o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami), a także osoby mające trudności z samodzielnym dostaniem się do punktu szczepień m.in. osoby starsze, które nie są w stanie dojść lub dojechać na szczepienie. By skorzystać z dowozu należy zgłosić taką potrzebę w Urzędzie Miejskim w Libiążu dzwoniąc na numer telefonu 32 624 92 04 w godzinach pracy magistratu (poniedziałek 7.00-16.00, wtorek, środa, czwartek 7.00-15.00 oraz piątek 7.00-14.00).

Dowóz realizują druhowie z jednostek ochotniczych straży pożarnych w gminie Libiąż: OSP Libiąż, OSP Libiąż-Moczydło, OSP Żarki i OSP Gromiec. Warto podkreślić, że strażacy nie tylko transportują pacjentów, pomagają im wsiąść i wysiąść z auta, ale także dotrzeć do gabinetu zabiegowego i później wrócić do domu. Ta pomoc dla osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych, które nie mają własnego środka transportu, jest nieoceniona

– mówi Jacek Latko, burmistrz Libiąża.

Dowóz jest realizowany w ramach bieżącej działalności OSP. Druhowie, którzy uczestniczą w wyjeździe otrzymują taki sam ekwiwalent, jak za udział w akcji ratowniczo-gaśniczej. To 10 zł za godzinę.

- Do tej pory nie było sytuacji, byśmy musieli odmówić transportu tzn. ktoś nie był uprawniony do takiej usługi, a chciał z niej skorzystać. Natomiast należy podkreślić, że gmina nie organizuje transportu tzw. pacjentom leżącym. Takie osoby mogą skorzystać z usług wyjazdowych punktów szczepień i zaszczepić się w domu – tłumaczy burmistrz.

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że osoby obłożnie chore muszą otrzymać zaświadczenie od lekarza POZ o zasadności szczepienia przez wyjazdowy punkt szczepień. Takie zaświadczenie upoważnia do umówienia w punkcie konkretnego terminu podania szczepionki, oczywiście jeżeli będzie ona dostępna. Uzyskanie zaświadczenia nie jest równoznaczne z kwalifikacją do samego szczepienia.

Kontakt do Wyjazdowych Punktów Szczepień na terenie Powiatu Chrzanowskiego:

Mobilny Punkt Szczepień Miłosz Woźniczko – tel. 507 143 356
Mobilny Punkt Szczepień Vitalis Nowak i Żurakowski Sp. J. – tel. 733 433 494

FLESZ - Szczepienia Astrą Zenecą wstrzymane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto