Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szymon Chanek: Młodzi Dla Wolności to wiatr zmian na chrzanowskiej scenie politycznej

OPRAC.:
Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Szymon Chanek (po lewej)
Szymon Chanek (po lewej) Archiwum GK
Organizacja społeczno-polityczna Młodzi Dla Wolności rozpoczęła swoją działalność na ziemiach chrzanowskich. Młodzi Dla Wolności stanowią ogólnopolską sekcje młodzieżową partii Nowa Nadzieja. Szymonowi Chankowi powierzono funkcję prezesa w nowo utworzonych, lokalnych strukturach Młodych Dla Wolności – Chrzanów. Obszar działalności obejmuje powiaty z dwunastego okręgu wyborczego tj.; powiat chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, myślenicki oraz suski

20-latek na samym początku zaznacza na czym polegają jego obowiązki

- Moim podstawowym zadaniem jest koordynowanie działań na naszym terenie. Śledzenie bieżących spraw i ustosunkowanie się do nich w imieniu młodzieżówki. Odpowiadam również za rekrutowanie nowych osób, organizowanie spotkań i inicjatyw.

Skąd wzięło się twoje zainteresowanie polityką i działalnością społeczną?

- Sprawami naszego państwa zainteresowałem się bardzo wcześnie. Myślę, że już w wieku 11 lat zacząłem poznawać podstawy polityki, jak i ekonomii. Pamiętam, że oglądałem w tamtym czasie dużo programów politycznych. Nie znałem do końca wszystkich aspektów, o jakich wypowiadali się politycy. Natomiast rozumiałem, że mają wpływ na to, jak będzie wyglądać nasz kraj, a co za tym idzie też moja przyszłość. I to właśnie ta świadomość popchnęła mnie do zgłębienia tematu. Moje poglądy zaczęły się kształtować. Co może dziwić, na początku były mocno lewicowe. Na przestrzeni tych lat jednak zmądrzałem. Wyrosłem z nich, tak jak wyrasta się z wiary w św. Mikołaja za darmo rozdającego prezenty. Znalazłem się w kilku mniejszych organizacjach wolnościowych. W 2018 roku byłem nawet jednym z liderów grupy wspierającej słynne protesty pod hasłem StopActa2. W tamtym okresie pod pewnym pseudonimem byłem znany jako aktywista walczący o wolność w intrenecie. Mogę przyznać, że jak na piętnastolatka miałem już zauważalny wpływ na świadomość społeczeństwa, a może nawet i na samych polityków. Po tych wydarzeniach wycofałem się jednak z działań społecznych. Z perspektywy czasu sądzę, że na tamten czas rosnące wpływy mnie przerosły, byłem przecież jeszcze dzieckiem. Na pewno tamten okres to ogromna lekcja w moim życiu. Uważam, że ostatecznie dobrze się zakończyła. Całkowicie zmieniłem środowisko, jak i metodykę działań, i tak po przerwie znalazłem się w strukturach Młodych Dla Wolności. Następnie powierzono mi funkcje prezesa okręgu. Co uznaje za swój dotychczasowych największy sukces. Obecnie mogę siebie określić jako konserwatywnego liberała, opowiadam się za ograniczeniem wpływów aparatu państwa na prywatne życie obywateli. Gospodarczo przemawia do mnie kapitalizm i gospodarka wolnorynkowa

Mówisz o sobie, że jesteś konserwatywnym liberałem. Jednak na pozór konserwatyzm i liberalizm się wykluczają. Jak pogodzić te dwa pojęcia?

- Faktycznie może na początku wydawać się to sprzeczne, jednak moim zdaniem liberalizm jest nierozłącznie powiązany z konserwatyzmem. Wolność kocham, jest dla mnie najwyższą wartością. Jestem wyczulony, gdy jest zabierana. Uważam, że jako wolny człowiek mogę myśleć, mówić i robić co chce, wyraża to paremia prawnicza brzmiąca "Volenti non fit iniura ". Natomiast zrozumieć trzeba, że nie ma czegoś takiego jak wolność nieograniczona. Dla przykładu, jeśli w sklepie leży chleb to nie mogę go po prostu wziąć i wyjść, ponieważ stanowi on własność, a w tym rozumieniu też wolność drugiego człowieka. Nie mogę również kogoś uderzyć – „wolność mojej pięści kończy się tam, gdzie zaczyna wolność twojego nosa”. Konserwatyzm w idei liberalnej bierze się również z szacunku do tradycji, obyczajów czy kultury narodu. Aby Państwo mogło istnieć, społeczeństwo musi być zjednoczone, dlatego tak kluczowa jest dbałość o wartości patriotyczne. Co jest jeszcze ważne, to fakt, że myślę o Państwie Polskim jak o mojej własnej rodzinie. Muszę zapewnić jej dobry byt, sprawiedliwość i bezpieczeństwo, natomiast nie mogę swoimi działaniami naruszać wolności jednostki. Konserwatywni liberałowie nie uznają praw kolektywów, wyznajemy zasadę, że istnieją jednostki, które dopiero tworzą narody, rodziny czy różne zbiorowości. Co istotne, prawa grup nie mogą wykraczać poza prawa jednostek je tworzących, jak słusznie stwierdzała zresztą Ayn Rand.

Opowiesz nam o Młodych Dla Wolności oraz o tym, jakie cele stawiasz przed sobą jako Prezes Okręgu 12?

- Z formalnego punktu widzenia, Młodzi Dla Wolności to ogólnopolska sekcja młodzieżowa partii Nowa Nadzieja, która obecnie współtworzy Konfederacje.

Młodzi dla Wolności to nie tylko głos młodego pokolenia w polityce, lecz przede wszystkim kształtowe przyszłych elit politycznych dla Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Nasza młodzieżówka to miejsce startu w polityce, zrzeszająca ludzi młodych, którzy swoje ambicje chcą przełożyć na rozwój kraju, by zapewnić godną przyszłość nie tylko sobie, a przede wszystkim przyszłym pokoleniom. Okręg XII obejmuje terytorialnie powiaty: chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, myślenicki oraz suski. Jest on dopiero w trakcie rozwoju. Naszym priorytetem jest nabór nowych członków, abyśmy mogli być jak najbardziej zauważalni w każdym powiecie. Nasze działania są jednak już widoczne. W ostatnim czasie miałem przyjemność reprezentować młodzieżówkę w debacie z Posłanką Pauliną Hennig-Kloską podczas programu MłodzieżVsPolitycy, byłem również gościem programu DebataLiderów którego tematyka poświęcona była Ukrainie. Od zeszłego roku zasiadam również w Radzie Osiedla Kościelec. Nasza organizacja złożyła już kilka petycji m.in. o wycofanie zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w Chrzanowie, czy też o wyłączenie sygnalizacji świetlnej w godzinach nocnych na terenie miasta Trzebinia. Prowadziliśmy również zbiórkę darów na rzecz Polaków na Ukrainie oraz już drugi rok z rzędu rozdawaliśmy balony z okazji walentynek. Nasi działacze obecni byli podczas spotkań otwartych z mieszkańcami w różnych miastach z okręgu.

W powiecie chrzanowskim nie mamy wielu organizacji, w których młodzi ludzie mogliby rozpocząć swoją przygodę z polityką, dlatego stanowimy urozmaicenie lokalnej sceny społeczno-politycznej. Chciałbym podkreślić, że naszymi działaniami dążymy do tego, aby być przede wszystkim przyjaźni mieszkańcom. Dlatego będziemy uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności i angażować się w lokalne inicjatywy. Każdy mieszkaniec może zgłosić się do nas z propozycją współpracy czy z prośbą o pomoc. Naszym największym spełnieniem byłaby możliwość reprezentowania interesu mieszkańców przed władzami.

Oprócz tego, członkostwo w Młodych Dla Wolności to również szansa na rozwój własnych umiejętności, za sprawą szkoleń prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin oraz możliwość zawarcia nowych przyjaźni, zwłaszcza podczas ogólnopolskich zjazdów, których jest bardzo wiele.

Dlatego wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem przygody z polityką, serdecznie zapraszam do wstępowania w szeregi Młodych dla Wolności - Chrzanów.

Kontakt z nami możliwy przez:

Facebook: Młodzi Dla Wolności – Chrzanów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto