Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telediagnostyka kardiologiczna dla stu osób

Magdalena Balicka
mb
Sto osób z powiatów chrzanowskiego, olkuskiego, miechowskiego lub proszowickiego przez miesiąc może liczyć na 24-godzinny nadzór nad swoim sercem kardiologów i dietetyków ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II przy ul. Prądnickiej w Krakowie.

Zainteresowani mogą skorzystać z pilotażowego programu telediagnostyki kardiologicznej (tele-EKG) prowadzonego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Program jest skierowany do osób, które ukończyły 55. rok życia i narzekają na kołatanie serca, zawroty głowy i omdlenia. Zainteresowani powinni jak najszybciej odwiedzić swego lekarza prowadzącego i poprosić o skierowanie na pilotażowy program telediagnostyki. Otrzymają wtedy nowoczesne przenośne urządzenia pozwalające monitorować pracę serca przez 24 godziny na dobę. Nabór chętnych już się rozpoczął i potrwa do końca września.

- Priorytetem są dla nas osoby z niezdiagnozowanymi zaburzeniami rytmu serca oraz pacjenci, którzy z niewiadomych przyczyn mdleją i tracą przytomność - tłumaczy Korneliusz Fil, kardiolog z krakowskiego szpitala. Stu zakwalifikowanych pacjentów będzie musiało zjawić się w Krakowie na ul. Prądnickiej 80, by lekarze kardiolodzy i dietetycy mogli zrobić z nimi wywiad.

- Ważne, by każdy wziął z sobą swoją dokumentację medyczną z historią choroby, wynikami badań. Warto zabrać na spotkanie leki, które się zażywa - apeluje lekarz.

Podczas pierwszego spotkania pacjent będzie dokładnie zbadany (EKG, ciśnienie, badanie tonów serca i pól płucnych, poziom cukru i lipidogram - w razie potrzeby - masa ciała, wzrost, obwód brzucha i bioder. Otrzyma wtedy tele-EKG wraz z instrukcją jego obsługi.

- Przez około miesiąc trzeba będzie go nosić, systematycznie sprawdzając wyniki EKG. W razie problemów, komórka jednego z naszych dyżurnych lekarzy będzie czynna całą dobę - zaznacza Korneliusz Fil. Podkreśla jednak, że telefon nie będzie służył jako pogotowie.

- Gdyby w tym czasie potrzebna była natychmiastowa pomoc medyków, wówczas trzeba zadzwonić po "erkę" - zaznacza lekarz.

Po miesiącu pacjenci ponownie będą musieli pojawić się w Krakowie po odbiór wyników, konsultację z lekarzami oraz by zwrócić urządzenie. Pilotażowy program ma nie tylko pomóc pacjentom w uzyskaniu diagnozy, ale także ustalić zapotrzebowanie na tego rodzaju badania.

- Choć o zakwalifikowaniu się do programu decyduje pierwszeństwo zgłoszeń, liczymy, że chętnych będzie więcej. Wówczas można będzie pomyśleć o powtórzeniu akcji - dodaje Jerzy Haduch, koordynator projektu z krakowskiego szpitala.

Skierowanie do udziału w projekcie dostępne jest na stronie internetowej szpitala www.szpitaljp2.krakow.pl. Po wypełnieniu druku przez lekarza prowadzącego, należy dokument złożyć osobiście w szpitalu przy ul. Prądnickiej 80 (tel. 12 614 20 00).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto