Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebinia. Będzie koncesja na wydobycie węgla w byłej kopalni Siersza?

mb
Trzy firmy z Katowic starają się o koncesje na wydobycie węgla kamiennego w Trzebini-Sierszy. 16 maja pierwsza z nich przesłała do burmistrza Trzebini Stanisława Szczurka potwierdzenie o wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia koncesji. Dotarliśmy do dokumentu oraz mapek z Ministerstwa Środowiska z zaznaczonymi obszarami z wniosków koncesyjnych złóż. Wszystkie są w okolicy Sierszy.

Zobacz mapę z zaznaczonymi obszarami z wniosków koncesyjnych złóż

- Nie chcemy jednak ujawniać jeszcze danych firm. Najpóźniej w czerwcu powinny znaleźć się na stronie BIP Ministerstwa Środowiska - informuje Robert Siwek, rzecznik trzebińskiego magistratu, przypominając, że odbudową zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego "Siersza" w Trzebini zainteresowana jest także niemiecka firma Ichor Coal zajmująca się wydobyciem węgla.

Inwestor we współpracy z polskimi ekspertami i władzami miasta analizuje przedsięwzięcie. W pierwszej połowie stycznia doszło do podpisania umowy dotyczącej wsparcia przez miasto wykonania niezbędnych analiz i dokonania oceny możliwości ponownego otwarcia kopalni węgla kamiennego na bazie złoża pozostałego po zlikwidowanej dwanaście lat temu kopalni "Siersza".

Według burmistrza z już przeprowadzonych analiz wynika, że niemiecki inwestor chciałby zagospodarować pod budowę nowego zakładu około 10-12 hektarów terenu po dawnej kopalni.

- Wyniki analiz powinny być znane wkrótce - zaznacza Robert Siwek, przekonując, że wskrzeszenie największego zakładu w Trzebini staje się coraz bardziej realne. W przyszłej kopalni, niezależnie kto dostanie koncesję, na pracę mogłoby liczyć około tysiąca osób. To ogromna szansa, zwłaszcza dla ludzi młodych.

Sławomir Boguś z Trzebini chciałby tak jak jego ojciec, pracować pod ziemią. - To solidna i bardzo dobrze płatna praca. Oprócz sutej pensji, mógłbym liczyć na darmowy węgiel i bony żywnościowe, nie mówiąc o ekstrapieniądzach na tak zwaną barbórkę - zaznacza trzebinianin. Składał podania o pracę do sąsiednich kopalń "Janina"w Libiążu oraz "Sobieski" w Jaworznie. Niestety, bez odzewu. - Gdyby udało się odbudować "Sierszę", miałbym większe szanse na zostanie górnikiem - twierdzi mężczyzna.

Tam węgla nie brakuje. - Pod ziemią w "Sierszy" nadal zalega około 227 mln ton węgla kamiennego - przypomina Siwek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto