Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Kto startuje na burmistrzów w Olkuszu, Chrzanowie i Wadowicach oraz na prezydenta Oświęcimia

OPRAC.:
Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Kto startuje w wyborach samorządowych? Pierwsze nazwiska
Kto startuje w wyborach samorządowych? Pierwsze nazwiska Robert Woźniak/Polska Press
7 kwietnia 2024 odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy Polski zadecydują o tym, kto będzie ich reprezentował w radach miejskich i wiejskich, radach powiatów i sejmikach wojewódzkich. Wybiorą także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Coraz więcej osób zgłasza, że ma zamiar startować. Kto ma chrapkę na najważniejsze fotele burmistrzów w Olkuszu, Chrzanowie i Wadowicach oraz na prezydenta Oświęcimia? Przeczytajcie.

Wielki przegrany z Wadowic

Jedno jest pewne, Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic poprzedniej kadencji, choć chciał, w wyborach nie wystartuje. Jego plany przekreśla wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie, który skazał go na karę grzywny za przekroczenie uprawnień i dopuszczenia do samowoli budowlanej w czasie, gdy był burmistrzem, chodzi o most na rzece Kleczance w Rokowie. Przeczytaj TUTAJ.

- W ten sposób pod znakiem zapytania stoi moja praca na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale przede wszystkim zablokowano mi możliwość startu w wyborach na burmistrza Wadowic. W wyborach do Rady Miejskiej nadal mogę startować - zaznacza Klinowski.

Obecny burmistrz Wadowic - Bartosz Kaliński z PiS, może więc się cieszyć, bo Klinowski był dla niego największym zagrożeniem w walce o stołek.

Kto na burmistrza Olkusza?

Nieoficjalnie już od kilku miesięcy mówi się o kilku nazwiskach, które w kwietniu mogą się znaleźć na kartach wyborczych, które otrzymają olkuszanie.

Koalicja Obywatelska na razie kandydata nie wystawiła. Roman Kwaśniewski, przewodniczący olkuskich struktur Nowoczesnej mówi, że kandydat zostanie przedstawiony niebawem.

Na liście może znaleźć się też Paulina Polak, obecna wicestarosta powiatu olkuskiego. Startu nie potwierdza, ale jednocześnie nie zaprzecza radny Rady Powiatu Paweł Piasny, kampanię jednak już zaczął. Bardzo uaktywnił się na Facebooku. Jeżeli chodzi o komitet Prawa i Sprawiedliwości to nieoficjalnie mówi się o tym, że o „fotel burmistrza” będzie się starał obecny Radny Rady Miejskiej w Olkuszu Wojciech Panek. W rozmowie z naszą redakcją przedstawiciel lokalnych struktur partii nie potwierdził jednak tych doniesień podkreślając, że na razie komitet nie będzie ogłaszał swojego kandydata.

Zagadką na ten moment pozostaje to, czy o reelekcję będzie się ubiegał Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, który jeszcze nie podjął decyzji o starcie w kwietniowych wyborach. Wcześniej zapowiadał jednak, że wystartuje.

WIĘCEJ

W pow. chrzanowski kilka nazwisk już pewnych

Znamy kandydatów połączonego komitetu Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy na burmistrzów i jednego wójta w powiecie chrzanowskim. Na fotelu burmistrza Chrzanowa chce pozostać Robert Maciaszek, Jacek Latko też dobrze się czuje jako burmistrz Libiąża. Na wójta Babic ponownie wystartuje Radosław Warzecha. Koalicja wystawia też nowe nazwiska, Marzenę Jewułę na burmistrza Trzebini i Tomasza Tomaszewskiego - Alwerni.

Marzena Jewuła będzie walczyła o fotel burmistrza Trzebini z obecnie urzędującym Jarosławem Okoczukiem, który będzie ubiegać się o reelekcję. Tomasz Tomaszewski natomiast, obecnie przewodniczący rady miejskiej w Alwerni, chce na stanowisku burmistrza zastąpić Beatę Nadzieję-Szpilę, która także oficjalnie potwierdziła swój start w wyborach.

Jak nieoficjalnie wiadomo o fotel burmistrza Chrzanowa ubiegać się będzie także Rafał Kosowski (Prawo i Sprawiedliwość), natomiast burmistrza Libiąża Piotr Klupa (Prawo i Sprawiedliwość).
Więcej na ten temat TUTAJ.

W Oświęcimiu będzie ostre starcie?

W tym mieście do obsadzenia jest fotel prezydenta. Na pewno o reelekcję będzie się starał Janusz Chwierut. Przeciwko niemu stanie Jakub Przewoźnik z PiS. Kampanię już zaczął. Jego twarz w Oświęcimiu widać, gdy jedzie się przez miasto samochodem. Razem z Pawłem Plintą wiszą na przydrogowych banerach. Przy ich wizerunkach widnieją pytania z wielu dziedzin, mające wg. ich opinii zachęcić oświęcimian do dyskusji.

Na razie te dwa nazwiska - Bartosz Kaliński i Jakby Przewoźnik z PiS są pewne.
- Innych kandydatów z Prawa i Sprawiedliwości poznamy na początku przyszłego tygodnia - mówi poseł Mariusz Krystian, szef struktur PiS na zachodnią Małopolskę. Trwają jeszcze ostatnie rozmowy.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a druga tura dwa tygodnie później. Kogo wybierzemy w głosowaniu? Do kiedy można zgłaszać listy kandydatów i zamiar głosowania korespondencyjnego? Przedstawiamy kalendarium wyborcze.

Wybory samorządowe 2024 - ważne termin

Wybory samorządowe odbędą się na 7 kwietnia 2024 roku, a druga tura dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia. Poprzednie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 roku. W tym samym roku kadencja samorządów została wydłużona do pięciu lat z "hakiem".

12 lutego upływa termin zawiadamiania Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego oraz podania informacji o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie wybieranych radnych.

Do 4 marca do godz. 16 można zgłaszać listy kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic w Warszawie.

Do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Komisje zostaną powołane do 18 marca.

Do 14 marca do godz. 16 można zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

5 kwietnia o godz. 24 kończy się kampania wyborcza i zaczyna cisza wyborcza.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2024. Kto startuje na burmistrzów w Olkuszu, Chrzanowie i Wadowicach oraz na prezydenta Oświęcimia - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto