MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni już gotowe. Trwa montaż ekspozycji. Wiemy, kiedy otwarcie

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowa siedziba Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni prezentuje się imponująco. Budynek jest już gotowy, wewnątrz trwają ostatnie prace wykończeniowe oraz montaż ekspozycji. Kolejne zabytkowe pojazdy wypełniają pomieszczenia, a wkrótce trafić ma tam także... samolot. Otwarcie muzeum planowane jest na maj br.

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni już gotowe. Trwa montaż ekspozycji. Zobacz zdjęcia i wideo

Najstarsze w Polsce muzeum pożarnictwa doczekało się godnej siedziby. Stary garaż, w którym przechowywane były cenne eksponaty został zrównany z ziemią, a w jego miejsce powstał nowoczesnych, imponujących rozmiarów budynek. Nowa siedziba ma ponad 2 tys. mkw powierzchni użytkowej. Znajdują się tam pomieszczenia przeznaczone dla organizowania eskpozycji stałych oraz czasowych, sala edukacyjna typu "Ognik", dwie sale wielofunkcyjne przystosowane do prowadzenia działalności edukacyjnej i konferencyjnej, strefa obsługi zwiedzających oraz kawiarenka.

Muzeum teraz posiada nie tylko piękną siedzibę, ale także zagospodarowany teren wokół niej. Powstał tam plac zabawa, którego motywem przewodnim jest straż pożarna. Jego głównym elementem jest wieża z imponującą, krętą zjeżdżalnią. Przy muzeum powstał także amfiteatr. Te dodatkowe atrakcje na pewno docenią odwiedzające placówkę dzieci.

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni już gotowe. Trwa montaż ekspozycji
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni już gotowe. Trwa montaż ekspozycji Sławomir Bromboszcz

Potencjał turystyczny gminy Alwernia chcemy oprzeć na muzeum pożarnictwa. Opracowana została kampania promocyjna skierowana m.in. do szkół. Powstanie także maskota promująca muzeum oraz gminę. Strażacki plac zabaw zabaw będzie doskonałym uzupełnieniem oferty i atrakcją dla dzieci oraz wycieczek szkolnych odwiedzających muzeum - mówi Beata Nadzieja-Szpila, burmistrz Alwerni.

W muzeum zaprezentowanych zostanie blisko 5 tys. eksponatów związanych ze strażą pożarną. To nie tylko strażackie wozy konne i zmotoryzowane, ale także wyposażenie strażaków, mundury, kaski oraz medale, plakietki, fotografie, zbiory filatelistyczne i modele pojazdów. Jedną z największych atrakcji ma być samolot gaśniczy, który ma zawisnąć pod sufitem.

Koszt budowy Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni wyniesie ok. 30 mln zł. To środki pochodzące z Funduszy Europejskich oraz budżetu Województwa Małopolskiego. To więcej niż pierwotnie planowano przeznaczyć na ten cel. Konieczne okazało się zwiększenie kwoty o 8 mln zł z uwagi m.in. na wyposażenie wnętrza. Będzie to nowoczesny obiekt, wyposażony w liczne multimedia. Muzeum, podobnie jak inne jednostki kultury i sztuki, nie będzie w stanie się samofinansować. Niezbędne do jego utrzymania będą dotacje. Muzeum co roku ma otrzymywać dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł z Województwa Małopolskiego.

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni już gotowe. Trwa montaż ekspozycji
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni już gotowe. Trwa montaż ekspozycji Sławomir Bromboszcz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni już gotowe. Trwa montaż ekspozycji. Wiemy, kiedy otwarcie - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto