Tym w 2021 r. żyli mieszkańcy powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i wadowickiego. Najważniejsze wydarzenia 12 miesięcy

Bogusław Kwiecień, Sławomir Bromboszcz, Paweł Mocny
Rok 2021 przyniósł dużo wydarzeń w powiatach Małopolski zachodniej: chrzanowskim, olkuskim, oświęcimskim i wadowickim
Rok 2021 przyniósł dużo wydarzeń w powiatach Małopolski zachodniej: chrzanowskim, olkuskim, oświęcimskim i wadowickim Archiwum GK
Udostępnij:
Rok 2021 był drugim z rzędu, w którym jednym z tematów był koronawirus, ale tym razem nie zdominował życia mieszkańców naszego regionu. Poza zmaganiami z zabójczym covidem dużo działo się w powiatach Małopolski zachodniej: chrzanowskim, olkuskim, oświęcimskim i wadowickim. Były to wydarzenia ważne dla lokalnych społeczności, ale także takie, o których głośno było w całej Polsce.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wielki wybuch i pożar na początku roku w Oświęcimiu

Początek roku przyniósł potężny wybuch i pożar instalacji do produkcji kauczuku na terenie zakładu produkcyjnego spółki Synthos Dwory w Oświęcimiu.

- Na szczęście żaden z pracowników nie został poszkodowany

– podkreślił Zbigniew Warmuz, prezes spółki, który przybył na miejsce zdarzenia.
W akcji gaśniczej brało udział 35 zastępów straży pożarnej, w sumie ponad 110 strażaków. Ludzie w Oświęcimiu zauważyli, że było to drugie groźne zdarzenie w tej firmie w ciągu zaledwie czterech miesięcy.

Styczeń w Chrzanowie stał pod znakiem rozpoczęcia wielkiej przebudowy wiaduktów kolejowych. Dla kierowców oznaczało to duże utrudnienia, ale i perspektywę, że po zakończeniu prac będzie można bez problemów jeździć z jednej części miasta do drugiej. Zawiedli się. Prace - część modernizacji odcinka linii kolejowej 93 Oświęcim – Chrzanów – Trzebinia, mocno przedłużyły się. Finał planowany jest pod koniec 2022 roku.

U progu 2021 roku w powiecie chrzanowskim obiecujące zapowiedzi zaczęły napływać z rynku budownictwa mieszkaniowego dla oczekujących na własne „M” w Chrzanowie czy Trzebini. Nie zmieniło się natomiast nic jeśli chodzi o wstrząsy spowodowane działalnością Zakładu Górniczego „Janina” w Libiążu. Były spotkania na różnych szczeblach, ale z reguły kończyły się wnioskiem, że dopóki „Janina” będzie fedrować to mieszkańcy gminy Libiąż i okolic muszą liczyć się ze wstrząsami.

Andrychów dostał pieniądze na ratowanie pałacu

Mieszkańców Andrychowa z kolei ucieszyła zapowiedź, że zabytkowy pałac Bobrowskich doczeka się remontu. Gmina, która wcześniej przejęła zabytek od spadkobierców, otrzymała promesę gwarantującą dofinansowanie prac w wysokości 13 mln zł. Zakończenie prac przewidziane jest w 2023 roku.

- Planowany remont pozwoli zabytkowemu pałacowi odzyskać dawny blask i przywróci go do użytkowania mieszkańcom

– zapowiadał burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Jak na razie postępów nie widać.

W lutym zaginęła 41-letnia mieszkanka Kęt Ksenia Wysogląd. Jej poszukiwaniami żyli nie tylko mieszkańcy Kęt i powiatu oświęcimskiego. Niestety, po kilku tygodniach odnaleziono ją martwą.
Luty także zapisał się w historii policji w Wadowicach. Pod koniec miesiąca policjanci przeprowadzili się do nowej siedziby przy ul. Piłsudskiego 37. Budynek robił wrażenie nowoczesnym wyglądem, podobnie jak warunki pracy policjantów i obsługi mieszkańców.

Na początku marca przed Sądem Rejonowym w Wadowicach rozpoczął się proces przeciwko byłemu burmistrzowi Wadowic Mateuszowi Klinowskiemu. Oskarżono go o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przy gminnej inwestycji, która ostatecznie miała okazać się samowolą budowlaną. Wyrok zapadł w grudniu, ale to nie będzie koniec, bo Mateusz Klinowski chce się odwołać.

Pilotażowy punkt szczepień w Olkuszu

Początek roku to także walka z kolejną falą pandemii, w której na pierwszej linii znalazł się m.in. Szpital Powiatowy w Chrzanowie. Podobną rolę pełniła lecznica w Oświęcimiu. Jednocześnie stopniowo ruszał program szczepień powszechnych. Pierwszy w Małopolsce zachodniej punkt szczepień masowych powstał w kwietniu w Olkuszu w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Udało nam się zorganizować ten punkt szczepień w kilka dni. Docelowo w tym miejscu jesteśmy w stanie zaszczepić około 700 osób dziennie

– mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Istniał kilka miesięcy.

Protesty mieszkańców w Alwerni i Babicach

Maj w powiecie chrzanowskim przyniósł protesty mieszkańców. W gminie Alwernia protestowano przeciwko budowie drogi, która miałaby połączyć autostradę A4 z Zatorem. Z kolei w gminie Babice ludzie protestowali przeciwko usytuowaniu tutaj wzdłuż Wisły polderów zalewowych na wypadek powodzi zagrażającej Krakowowi. Protesty przyniosły skutek - ich lokalizacje zmieniono.

Tymczasem ulewne deszcze sprawiły, że w połowie miesiąca zaczęła występować woda w rzekach i potokach powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego i wadowickiego. Ogłoszono stany alarmowe. Sytuacja powtórzyła się na przełomie sierpnia i września.

Ponadto pod koniec maja Kęty żyły podpalaczem, a ludzie na os. Nad Sołą, gdzie grasował w strachu w obawie o swoje życie i mienie. Sprawca wzniecił pożary w piwnicach kilku bloków, ale działania służb pozwoliły w miarę szybko go ująć. Natomiast jednym z wiodących tematów w Kluczach w tym roku były plany budowy obwodnicy, aby odciążyć centrum. Przedsięwzięcie podzieliło mieszkańców gminy.

"Armia Janka" z Chrzanowa zdobyła poparcie tysięcy serc

Wydarzeniem wakacji były działania podjęte przez Armię Janka i wielkie serca tysięcy ludzi, dzięki którym na leczenie Janka Kozuba udało się zebrać ponad 9,4 mln zł! Tyle było potrzeba na ratowanie życia chłopca, u którego zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1. Kwota została przeznaczone na terapię genową najdroższym lekiem świata.

Na drodze 94 w Olkuszu często dochodzi do groźnych zdarzeń, ale to lipcowe, gdy na przejściu dla pieszych śmiertelnie potrącony został 35-latek na długo zapadło w pamięci olkuszan. 48-letni sprawca zbiegł, ale wkrótce został zatrzymany. Jego proces jeszcze nie ruszył.

W sierpniu w Libiążu głośno było o „Batmanie z Mysłowic”, czyli Zbigniewie Czernikowskiemu, który bez wahania ruszył do płonącego mieszkania, by uratować lokatora i jego psa.

Z kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej emocje wzbudziły plany budowy bazy przeładunkowej śmieci w odległości kilkuset metrów od rynku i, jak podkreślają miejscowi, niedaleko wpisanego na listę UNESCO zespołu klasztornego.

Pod koniec września rozpoczęła się przebudowa Rynku w Chrzanowie, której generalnym założeniem jest zwrot w kierunku natury.

- Będzie więcej ławek, pojawią się stojaki na rowery i stoliki do gry w szachy. Wyremontujemy też wszystkie murki i siedziska

– informował burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek.

W połowie września żałobą okrył się powiat oświęcimski po śmierci starosty Marcina Niedzieli, który zmarł po długiej chorobie w wieku 56 lat. Pod koniec tego miesiąca Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową, dotyczącą m.in. Oświęcimia, którego samorząd wystąpił z wnioskiem w tej sprawie. Jej główny zapis dotyczy zakazu palenia węglem w piecach od 2030 roku.

Powiat olkuski przed katastrofą ekologiczną?

Z kolei w powiecie olkuskim odżyły emocje związane ze skutkami likwidacją kopalni Olkusz-Pomorzany. Chodzi o negatywny wpływ na środowisko na terenie czterech gmin: Olkusz, Bukowno, Klucze i Bolesław po wyłączeniu pomp odprowadzających wodę z kopalni. Wysychanie Baby, Białej i Sztoły stało się faktem na początku grudnia. Z kolei w przyszłości ludzie obawiają się, że podniosą się poziomy wód gruntowych i dużej części powiatu grożą zalania.

W listopadzie otwarta został Galeria Andrychów. Kompleks o powierzchni 24 tys. m kw. tworzą trzy budynki, w których znalazło się 38 lokali handlowo-usługowych, w tym salony odzieżowe, obuwnicze i z akcesoriami, drogerie, sklepy ze sprzętem RTV AGD, salony meblowe, a także supermarket spożywczy oraz sklep budowlano-dekoracyjny.

Wielka jak krater dziura w Trzebini

Pod koniec listopada głośno w całej Polsce było o Trzebini za sprawą wielkiej jak krater dziury na terenie ogródków działkowych na os. Siersza. Strach padł nie tylko na mieszkańców tej dzielnicy, bo nie był to pierwszy raz w powiecie chrzanowskim, gdy zapadła się ziemia. Wcześniej tak było m.in. na os. Kąty w Chrzanowie. To pozostałość po dawnych kopalniach, których po zakończeniu eksploatacji nikt nie zabezpieczył.

Wydarzeniem grudnia było pojawienie się pociągów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie z Krakowa przez Trzebinię i Chrzanów do Oświęcimia.
Z pewnością nie sposób wszystkich odnotować i każdy do tej listy może dopisać, to co jemu zapadło w pamięci w tym kończącym się roku.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie