Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec samowolki w poruszaniu się hulajnogami elektrycznymi. Są nowe regulacje prawne. Prawnik Jonasz Kita wyjaśnia

Jonasz KITA
Zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi zostały prawnie usankcjonowane
Zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi zostały prawnie usankcjonowane Fot. Adam Wojnar
Radca prawny Jonasz Kita z Kancelarii Lex Projects wyjaśnia nowe regulacje prawne odnoście korzystania z elektrycznych hulajnóg. Do 20 maja 2021, czyli do wejścia w życie nowej ustawy w Prawie o ruchu drogowym, w użytkowaniu tych popularnych jednośladów można było dostrzec pełną samowolę.

Dopuszczalna prędkość hulajnogi elektrycznej to 20 km/h

Dopuszczalna prędkość z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną to 20 km/h. W przypadku osób które nie ukończyły 18 lat dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną na drodze. Wyjątkowo dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Każdemu kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się ciągnięcia lub holowania innego pojazdu oraz przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Z kolei w dniu 1 czerwca 2021 roku wchodzą w życie regulacje dotyczące m.in. pierwszeństwa pieszych. Mianowicie pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Nadto pieszy wchodzący na przejście dla pieszych również ma pierwszeństwo przed pojazdem, jednak z wyłączeniem tramwaju. Ponadto pieszy został ograniczony w możliwości korzystania z telefonu, gdyż nowelizacja stanowi, iż zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Samochodem w nocy w terenie zabudowanym też tylko "pięćdziesiątką"

Nowelizacja zmieniła również dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas w porze nocnej (w godzinach 23-5) dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosiła 60 km/h.

Kolejną zmianą jest tzw. „zakaz jazdy na zderzaku”. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę, czyli np. kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto