Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapadlisko w Trzebini. Zwiększono obszar badań georadarem. W wykryciu zagrożenia pomoże także dron

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Trwają badania pokopalnianych terenów w Trzebini
Trwają badania pokopalnianych terenów w Trzebini Urząd Miasta w Trzebini
Spółka Restrukturyzacji Kopalń zwiększyła obszar objęty badaniem georadarem pokopalnianych terenów w Trzebini, w rejonie gdzie na cmentarzu przy ul. Jana Pawła II zapadła się ziemia. W wykryciu zagrożenia ma pomóc także dron.

Zapadlisko w Trzebini będzie badał dron. Zwiększono obszar badań georadarem

Badania pierwotnie prowadzono na obszarze potencjalnie najbardziej zagrożonym pojawieniem się kolejnych zapadlisk, czyli na cmentarzu oraz ogródkach działkowych. Teraz obszar ten z 12 ha rozszerzono do aż 100 ha, o co w imieniu mieszkańców wnioskował burmistrz Trzebini. Badania zatem obejmą dużą część osiedli Gaj i Siersza, gdzie prowadzona była płytka eksploatacja.

Dotychczasowe badania z wykorzystaniem georadaru nie wykazały, aby pod terenem cmentarza istniała tzw. "totalna pustka". Nie jest jednak wykluczone, że występują tam miejsca, gdzie znajdują się częściowe pustki. Trwają odwierty kontrolne, które mają zweryfikować wyniki badań z użyciem georadaru. Odwiert wykonany na parkingu przy cmentarzu został zarurowany, by docelowo móc go wykorzystać do uzdatnienia terenu, czyli likwidacji ewentualnych dziur w ziemi. Na razie nie wiadomo, czy będzie taka konieczność. Trwają kolejne odwierty na osiedlu Gaj.

Dane są teraz analizowane. By otrzymać dokładne wyniki, potrzebny jest czas. Dlatego nie chcemy mówić o szczątkowych, bo może się okazać, że będą się różnić od tych końcowych - wyjaśnia Marcin Waluga, pełnomocnik zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

W wykryciu potencjalnych zagrożeń, miejsc w których może zapaść się ziemia, ma pomóc także zakupiony przez spółkę dron wraz ze specjalnym oprogramowanie. Z jego pomocą będą sprawdzane wszelkie odkształcenia terenu.

Wyniki badań powinniśmy poznać najwcześniej w ostatnim tygodniu października br. W przypadku wykrycia pustek, SRK zobowiązana jest do ich likwidacji poprzez wtłoczenie specjalnej mieszanki materiałów mająca na celu wypełnić pustkę i ustabilizować teren. Jeśli takich miejsc będzie dużo, to może się nie udać zabezpieczyć całego terenu przed 1 listopada br.

Ostateczną decyzję ws. otwarcia całości lub części cmentarza podejmie jego zarządca, czyli Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gaju. SRK, podobnie jak w przypadku sąsiednich ogródków działkowych, na których również wcześniej zapadła się ziemia, apeluje o ograniczenie korzystania z tego terenu.

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zapadlisko w Trzebini. Zwiększono obszar badań georadarem. W wykryciu zagrożenia pomoże także dron - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto